VIDEO: Policisté brutálně zbili černošského producenta. Jste ostuda Francie, vzkázal Macron
POLICEJNÍ BRUTALITA VE FRANCII
Na čtyři policisty, které policie vyšetřuje v souvislosti s rasově motivovaným napadením černošského hudebního producenta v Paříži, je uvalena vazba. Podle agentury AFP to oznámila místní prokuratura. Francouzský prezident Emmanuel Macron incident označil za „ostudu Francie“. Už ve čtvrtek přitom požádal ministra vnitra Géralda Darmanina, aby policistům udělil srozumitelné tresty.
Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu.
Darmanin ve čtvrtek večer prohlásil, že bude požadovat odvolání policistů, pokud se prokáže jejich vina. Obvinil je rovněž z toho, že „pošpinili republikánskou uniformu“.
Napadený Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současným nařízením francouzské vlády. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.
„Napadení Michela Zeclera, jak jsme jej všichni viděli, je nepřijatelné. Je pro nás ostudou. Francie se nikdy nesmí snížit k násilí a brutalitě, ať přijdou odkudkoliv. Francie nikdy nesmí nechat vzkvétat nenávist a rasismus,“ napsal prezident Emmanuel Macron na facebooku.
Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterý schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se „zlým úmyslem“ zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45 000 eur (1,2 milionu korun).
Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté. V reakci na stížnosti veřejnosti se premiér Jean Castex zavázal, že vytvoří nezávislou komisi, která bude mít za úkol navrhnout novou verzi legislativy. Předseda národního shromáždění ho však upozornil, že text legislativní normy smí formulovat výhradně poslanci. Proti komisi se postavil i předseda senátu. Premiér Castex vzápětí sdělil, že komise se bude zabývat celkovým vyzněním zákona, ale nikoliv formulací sporného článku. Prezident Macron se k zákonu zatím veřejně nevyjádřil, což vysvětluje udržováním oddělení zákonodárné a výkonné moci.