„Žluté vesty“ blokují silnice od Montpellier po Toulouse

25. sobota protestů

„Žluté vesty“ blokují silnice od Montpellier po ToulouseNOVÉ
Dřívější protesty žlutých vest ve francouzském Lyonu Foto:

FOTO: shutterstock.com (Ilustrační foto)

Svět

Echo24

Účastníci sociálního protestu takzvaných žlutých vest blokují od dnešního rána kruhové křižovatky na jihu Francie. Podle televize France 3 se žluté vesty rozhodly vrátit k původní podobě hnutí. Křižovatky byly zablokovány od Montpellier po Toulouse. Dnes ve Francii protesty žlutých vest pokračují už 25. sobotu v řadě a očekává se, že budou spíše klidné. Zaměřeny jsou proti sociální a finanční politice vlády.

Úřady tvrdí, že zájem o demonstrace klesá a účast z minulé soboty odhadují na 23 600 lidí. Organizátoři ale hovoří až o 60 000 demonstrantech.

Účastníci akcí se vydali na pochod v Paříži i v Toulouse, avšak jejich počet se pohybuje podle agentury AFP v řádu stovek. Pařížská prefektura v hlavním městě povolila tři akce. Jedna část demonstrantů vyšla od nemocnice Lariboisière na severu města a míří na východ na náměstí de la Nation. Druhý pařížský průvod povede po trase sídel médií v 15. a 16. obvodu a chce poukázat na údajně nevyvážené zpravodajství o tomto hnutí. Třetí začne o něco později v areálu jedné z fakult Sorbony.

Na odpoledne je svolána také akce na letiště Roissy, jejímž smyslem je vyjádřit nesouhlas s privatizací pařížských letišť. Stále platí zákaz manifestovat na třídě Champs-Elysées a v blízkosti Národního shromáždění, prezidentského paláce a katedrály Notre-Dame.

Některé prefektury protesty z obav z násilí zakázaly. Patří k nim západní departement Vendée, který zakázal pořádat shromáždění v městských centrech. Podobná omezení platí v Maine-et-Loire západně od Paříže a v departmentu Loire-Atlantique.

Dnešní protesty se konají krátce po prvomájových demonstracích, jichž se zúčastnili odboráři i žluté vesty. Účast na 1. máje se odhaduje na 150 000 až 300 000 lidí. Akce se neobešla bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Čtěte dále: VIDEO: Prvomájová válka v Paříži. Zabedněné výlohy, slzný plyn a stovky zatčených

Macron svým projevem a slibem snížit daně z příjmu žluté vesty nepřesvědčil, vyšly opět do ulic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.