1 25. sobota protestů

„Žluté vesty“ blokují silnice od Montpellier po Toulouse

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Účastníci sociálního protestu takzvaných žlutých vest blokují od dnešního rána kruhové křižovatky na jihu Francie. Podle televize France 3 se žluté vesty rozhodly vrátit k původní podobě hnutí. Křižovatky byly zablokovány od Montpellier po Toulouse. Dnes ve Francii protesty žlutých vest pokračují už 25. sobotu v řadě a očekává se, že budou spíše klidné. Zaměřeny jsou proti sociální a finanční politice vlády.

Úřady tvrdí, že zájem o demonstrace klesá a účast z minulé soboty odhadují na 23 600 lidí. Organizátoři ale hovoří až o 60 000 demonstrantech.

Účastníci akcí se vydali na pochod v Paříži i v Toulouse, avšak jejich počet se pohybuje podle agentury AFP v řádu stovek. Pařížská prefektura v hlavním městě povolila tři akce. Jedna část demonstrantů vyšla od nemocnice Lariboisière na severu města a míří na východ na náměstí de la Nation. Druhý pařížský průvod povede po trase sídel médií v 15. a 16. obvodu a chce poukázat na údajně nevyvážené zpravodajství o tomto hnutí. Třetí začne o něco později v areálu jedné z fakult Sorbony.

Na odpoledne je svolána také akce na letiště Roissy, jejímž smyslem je vyjádřit nesouhlas s privatizací pařížských letišť. Stále platí zákaz manifestovat na třídě Champs-Elysées a v blízkosti Národního shromáždění, prezidentského paláce a katedrály Notre-Dame.

Některé prefektury protesty z obav z násilí zakázaly. Patří k nim západní departement Vendée, který zakázal pořádat shromáždění v městských centrech. Podobná omezení platí v Maine-et-Loire západně od Paříže a v departmentu Loire-Atlantique.

Dnešní protesty se konají krátce po prvomájových demonstracích, jichž se zúčastnili odboráři i žluté vesty. Účast na 1. máje se odhaduje na 150 000 až 300 000 lidí. Akce se neobešla bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Čtěte dále: VIDEO: Prvomájová válka v Paříži. Zabedněné výlohy, slzný plyn a stovky zatčených

Macron svým projevem a slibem snížit daně z příjmu žluté vesty nepřesvědčil, vyšly opět do ulic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.