Sarkozy čelí obvinění kvůli financování kampaně. Je pod soudním dohledem

Obvinění exprezidenta

Sarkozy čelí obvinění kvůli financování kampaně. Je pod soudním dohledemNOVÉ
Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Francouzská justice po dvoudenním výslechu obvinila bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z toho, že v minulosti nezákonně financoval z libyjských peněz svou předvolební kampaň. Také na něho uvalila soudní dohled, uvedl server deníku Le Monde.

Dohled může podle francouzského práva zahrnovat mimo jiné omezení pohybu až domácí vězení. Jeho porušením se dotyčný vystavuje riziku uvalení vazby. Důvodem soudního dohledu je snaha zabránit stíhanému ovlivňovat další vyšetřování.

Za současného stavu ale stále ještě není jisté, zda Sarkozy nakonec stane před soudem.

Policie Sarkozyho kvůli financování kampaně, na kterou údajně přispěl později svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, zadržela v úterý. Po mnohahodinovém výslechu mu dovolila odjet kolem půlnoci přespat domů. Ráno kolem osmé se pak exprezident vrátil k dalšímu vyslýchání. Šlo o mimořádný postup, který ale podle televize BFM francouzské zákony připouštějí.

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur (1,27 miliardy korun). Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.

Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF) v Nanterre vyslýchal v úterý Sarkozyho poprvé. Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.

Vyšetřovatelé podle Le Figaro v úterý také vyslýchali jednoho z exprezidentových nejbližších spolupracovníků, Briceho Hortefeuxa, kterého však kvůli tomu předtím nezadrželi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Policie zadržela exprezidenta Sarkozyho kvůli financování kampaně

Sarkozy čelí dalšímu obvinění. Bral úplatky, aby prosadil konání MS ve fotbale v Kataru