Předchozí eRouška zcela selhala, nová nefunguje na starších mobilech
POKUS ČÍSLO DVA
Po krachu aplikace eRouška, která se zcela minula s účinkem, přichází vláda s její novou verzí. Ta již nebude pomáhat s trasováním kontaktů, ale bude lidi varovat před tím, že se mohli setkat s nakaženým. Ačkoliv ale ministerstvo zdravotnictví slíbilo vychytat technické chyby původní verze, eRoušku 2.0 však nemohou používat majitelé mobilních telefonů se starším operačním systémem. Kromě telefonů nefunguje ani na jiných chytrých zařízeních. První verze eRoušky zcela propadla, využíval ji jen malý počet lidí.
Ačkoliv už původní verze aplikace měla s fungováním v iPhonech od Applu problém, příliš se nezměnilo ani teď. Majitelé mobilů se starším operačním systémem totiž hromadně zjišťují, že si eRoušku 2.0 stáhnout nemohou. Aplikace totiž hlásí, že vyžaduje operační systém 13.5 nebo novější verze. Podobně jsou na tom i někteří vlastníci zařízení se systémem Android. Dalším omezením je pak to, že je aplikace dostupná výhradně pro mobily, jiná chytrá zařízení ji spustit nedokážou.
Jak uvádí analytický web StatCounter, požadovaný operační systém Applu využívá pouze 70 procent iPhonů, pro zbylý počet je tak využívání aplikace eRouška znemožněno.
Ani verze, která byla spuštěna na jaře, nefungovala na všech telefonech značky Apple optimálně. „Funguje jen, když telefon je takzvaně vzbuzený. Ale my za to úplně nemůžeme, to je takto nastaveno technicky. Musíme ji předělat na základě nového protokolu této společnosti,“ uvedl již dříve šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Nová verze eRoušky by měla fungovat na principu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Pokud je člověk pozitivně testovaný a má staženou aplikaci, dostane od hygieniků unikátní kód, který po zadání do aplikace umožní rozeslání varování na všechna zařízení, která telefon ve své blízkosti zaznamenal. Lidé tak dostanou oznámení, že se vyskytovali v blízkosti nakaženého, a návod, jak mají postupovat dále.
Ministerstvo zdravotnictví odmítá kritiku, že aplikace bude sloužit ke sledování uživatelů, všechna data by měla být anonymní a identita nakaženého tak zůstane skryta.
Odborníci poukazují na to, že aplikaci sice vydal resort zdravotnictví, funguje však na algoritmech vyvinutých Applem a Googlem, které na ochranu soukromí uživatelů velmi lpějí. Aplikace používá Bluetooth LE a Apple/Google protokol pro rozpoznání blízkosti zařízení s nainstalovanou eRouškou. Zaznamenává, s jakými jinými telefony přišel mobil do kontaktu, neukládá osobní údaje, zaznamenává pouze čas, blízkost a anonymní identifikátor. Běží na pozadí a uživatel může využívat všechny funkce mobilu, jen by měl mít zapnuté bluetooth.
To, zda člověk aplikací ostatním uživatelům oznámí, že byl v rizikovém kontaktu s nakaženým, by mělo vycházet z jeho vlastního rozhodnutí. Pokud se upozornění rozhodne neignorovat, měl by se obrátit na praktického lékaře či hygienickou stanici, které mu doporučí, jak dále postupovat.
Spuštění nabralo zpoždění, na iPhonech aplikace nefungovala ani první verze
Mnoho lidí však poukazuje na nízkou důvěru ve vládní postup proti šíření nákazy, a proto jsou od začátku k aplikaci skeptičtí. Její první verzi si od jara stáhlo přes čtvrt milionu lidí. Novou verzi aplikace slibovala vláda spustit počátkem září, nakonec ale ve spuštění došlo k více než dvoutýdennímu průtahu. Prvotní verze nefungovala plnohodnotně, a to zejména na mobilních telefonech iPhone, kde po několika minutách přestala být aktivní.
Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom aplikaci vychvaloval a propagoval už dříve. „My máme skvělé aplikace. Naše eRouška, a na to připravujeme kampaň, ministerstvo zdravotnictví připravuje nějaké výběrové řízení, byla oceněna prestižním americkým časopisem MIT Technology Review a tato eRouška je součástí chytré karantény, získala pět hvězdiček z pěti,“ řekl premiér 7. června. Podle něj se česká aplikace drží na světové špici, společně například se singapurskou, rakouskou nebo bulharskou aplikací.
Chytrá karanténa zažila na jaře rozpačitý rozběh, kdy hotové řešení spočívající ve vytváření vzpomínkových map a trasování podle údajů z mobilů a bankovních terminálů využívali hygienici jen omezeně. Chybělo počítačové vybavení nebo sluchátka a hygienici se také museli naučit systém využívat.