FOTO: Za betonovými zátarasy na silnici si můžete vychutnat pirátské korzo na Smetanově nábřeží
UZAVÍRKA NA NÁBŘEZÍ
Posměch vyvolalo "pirátské korzo", které od sobotního rána vzniklo na pražském Smetanově nábřeží. Po kontroverzním rozhodnutí pražského magistrátu vedeného Piráty se tu narychlo uzavřel jízdní pruh pro auta směrem ke Karlovu mostu a objevily se tu zahrádky místních restaurací. Venkovní posezení je přímo na silnici a odvážlivci u stolků se skrývají za výstražnými betonovými zátarasy s výrazným upozorněním pro řidiče, kteří tudy byli zvyklí projíždět. Od tramvají je dělí vedle betonu pár desítek centimetrů. Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija estetickou novinku přirovnala k „vizuálnímu smogu“.
Pro motoristy je od soboty uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na přibližně stometrovém úseku mezi Národním divadlem a ústím Divadelní ulice vznikly restaurační zahrádky a podle plánů magistrátu se tam mají konat i kulturní akce. Metropole vedená Piráty chce tímto opatřením mimo jiné napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí. Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nemění. V opačném směru musí využít objížďku Divadelní ulicí.
Omezení, o kterém magistrát informoval tento týden, vyvolalo velký odpor opozice a také vedení Prahy 1. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) podle nich opatření nedostatečně projednal s magistrátními kolegy a Prahou 1.
Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija, která spolu se šéfem zastupitelů ANO Patrikem Nacherem navrhovala zrušení tohoto návrhu, se k otevření zahrádek na svém Twitteru vyjádřila kriticky. „Pamatujete na ty kecy Pirátů a Prahy sobě o ,konci vizuálního smogu‘? Koukám, že na Smetanově nábřeží nově krášlí výhled tenhle skvost," napsala Alexandra Udženija a doprovodila příspěvek fotografií.
Pamatujete na ty kecy Pirátů a Prahy sobě o “konci vizuálního smogu”? Koukám, že na Smetanově nábřeží nově krášlí výhled tenhle skvost🤢. Moc děkujeme...#prahusamisobe #paskvil #vizualnismog pic.twitter.com/qIUf82ebAk
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) May 23, 2020
Otevření zahrádek restaurací vyvolává reakce i na sociálních sítích, kde někteří uživatelé také poukazují na bezpečnostní provedení místa. „U jezera v Curychu se mi ta atmosféra všudypřítomných grilů a bavících se lidí moc líbila, ale tohle je mnohem dál,“ píše například jeden z uživatelů. „Kafe půl metru od projíždějící tramvaje nikde nemáte,“ uvedl další.
Každopádně něco tak nádherného už jsem dlouho neviděl. U jezera v Curychu se mi ta atmosféra všudypřítomných grilů a bavících se lidí moc líbila, ale tohle je mnohem dál. Praha určuje směr světových metropolí, přesně jak Hřibovice zamýšlela. Beru Rekolo a posílám lásku ❤️ https://t.co/x8qAfg2gJ2
— Rob – Inter Planetary Corps (@minitrollcz) May 23, 2020
Praha buduje barcelonskou La Ramblu. Chráněnou žlutýma betonovýma blokama, obklopenou papudeklovýma stolečkama a brandovanýma pivníma deštníkama. Kafe půl metru od projíždějící tramvaje nikde nemáte. To se určitě dostane do průvodců. https://t.co/t3LeR6F02H
— Martin Žufánek (@zufanek) May 23, 2020
"Jedná se o stometrový pruh jednoho jízdního pruhu. Tento úsek je nejméně využívaným na Smetanově nábřeží," zdůvodnil dříve výběr místa náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podobná omezení podle něj ve svých centrech zavedla v reakci na koronavirovou krizi řada západních měst. Zklidnění nábřeží je navíc součástí strategických dokumentů i předchozích rozhodnutí města, například těch navázaných na zprovoznění tunelového komplexu Blanka, dodal náměstek.
Omezení dopravy na Smetanově nábřeží, o kterém magistrát informoval tento týden, vyvolalo odpor opozice a také vedení Prahy 1. Diskuse o něm zabrala na čtvrtečním zasedání zastupitelstva několik hodin. Opozice i koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) Scheinherrovi vytýkali, že opatření dostatečně neprojednal s magistrátními kolegy a Prahou 1. Návrh ODS a ANO na zrušení omezení však zastupitelstvo nakonec neschválilo.
Smetanovo nábřeží bylo loni na podzim více než dva týdny uzavřeno, paralelně platila i uzavírka na Malé Straně. Město podle tehdejších vyjádření chtělo paralelním uzavřením získat data k případnému dlouhodobému omezení dopravy na obou březích Vltavy. O možném podobném omezení se v metropoli mluví již dlouho, podle zastánců do centra města a okolí řeky nepatří tranzitní doprava. Podle odpůrců nicméně není možné průjezd omezit před tím, než budou dokončeny oba pražské okruhy.