Rakousko loví Putinovy špiony. Bývalá proruská ministryně zahraničí utekla
ŠPIONÁŽ V RAKOUSKU
Karin Kneisslová, bývalá ministryně zahraničí ve vládě kancléře Sebastiana Kurze, opustila Rakousko kvůli výhružkám smrtí, kterých se jí údajně dostávalo. Kneisslová má nevyjasněné vazby na kauzu masivního úniku státních tajemství do Ruska. Tato ministryně je známá vřelým vztahem k Rusku a na svůj svatební den v roce 2018 dokonce tančila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl na obřadu hostem. Informuje o tom deník The Washington Post.
Rakouskem v současnosti otřásají zjištění o zapletení místních politiků a tajných služeb s Ruskem. Jejich zdrojem je pokračující vyšetřování Egista Otta, dlouholetého pracovníka rakouských tajných služeb, který je podezřelý z toho, že prodával Rusku státní tajemství. Jeho zadržení v loňském roce přispělo k rozpuštění rakouské zpravodajské služby BVT.
„Ruský vliv v Rakousku musí být důkladně prošetřen,“ uvedla opoziční poslankyně Stephanie Krisperová. „Po mnoho let pronikaly do našeho politického systému vazby na Moskvu. Nyní se hospodářská a politická závislost na Rusku konečně stala pro všechny viditelnou bezpečnostní hrozbou,“ dodala. Situace je tak špatná, že tajné služby jiných evropských zemí si údajně přestaly se svými rakouskými protějšky vyměňovat informace týkající se Ruska.
Ott podle dokumentů, ke kterým má The Washington Post přístup, s dalšími agenty plánoval tajné služby reorganizovat tak, aby se staly novým oddělením spadajícím pod ministerstvo zahraniční, které v této době vedla Kneisslová. Do vlády ji v letech 2017 až 2019 přivedla Svobodná strana Rakouska, pravicová konzervativní strana, která navázala s Ruskem velmi vřelé vztahy.
Svatba Kneisslové a její tanec s Putinem se staly jistým symbolem provázanosti rakouské politické scény a vedením Ruska. Více jsme o tom psali zde.
Nyní vyšlo najevo, že Kneisslová opustila zemi. Pro The Washington Post uvedla, že tak učinila kvůli výhružkám smrtí, kterých se jí podle jejích slov dostávalo. Není jasné, jakou měla Kneisslová roli v plánech reorganizovat kompromitované rakouské tajné služby, načasování jejího útěku ale vyvolává otázky.
Kneisslová navíc po svém konci ve vládě pracovala v předsednictvu ruské státní energetické společnosti Rosneft a psala názorové články pro RT, ruské propagandistické médium. Na pozici v Rosneftu rezignovala v květnu. Práci pro ruské společnosti dříve přijali i bývalí kancléři Christian Kern a Wolfgang Schüssel.
Kreml již na zprávy o útěku Kneisslové ze země zareagoval. „Pokud víme, skutečně byla vystavena pronásledování, ‚cancelingu‘ a podobně,“ uvedl podle Middle East North Africa Financial Network mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Byly pro ni vytvořeny naprosto nesnesitelné podmínky. Je to budíčkem pro společnost, která je schopna něčeho takového,“ dodal.
Pověst Vídně jako „města špionů“ pochází z 50. let minulého století. Rakousko tehdy přijalo status neutrality a zavedlo zákony, které kriminalizovaly pouze špionáž namířenou proti Rakousku samotnému. Rusko dále patří mezi největší zahraniční investory v Rakousku.