KDU-ČSL se přejmenovala. Nově na KDU-ČSL

KDU-ČSL se přejmenovala. Nově na KDU-ČSLNOVÉ
Změna názvu lidovců Foto:

Foto: Facebook KDU-ČSL

Domov

Sjezd lidovců

Echo24

Lidovci si na celostátním sjezdu strany v Brně odhlasovali změnu názvu strany. Namísto plně rozepsaného jména by měla oficiálním názvem být jen dosavadní zkratka KDU-ČSL. Nově zvolený předseda strany, poslanec Marek Výborný, se nechal slyšet, že je rád, že změna jména lidovců prošla. 

Strana na brněnském sjezdu zcela obměnila své vedení, z boje o post předsedy strany po Pavlu Bělobrádkovi vyšel vítězně Výborný. Ve volbě porazil dosavadního místopředsedu lidovců Mariana Jurečku i Jana Bartoška. Delegáti zvolili také zbývajícího místopředsedu, kterým se stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Doplnil tak už v pátek zvolené užší vedení strany, které nově tvoří předseda Marek Výborný, první místopředsedkyně Šárka Jelínková a další tři řadoví místopředsedové Jan Bartošek, Bohuslav Niemiec a Štěpán Matek.

Mimoto si však KDU-ČSL našla čas i na odhlasování změny oficiálního názvu strany. Mnohoslovné pojmenování Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová tak střídá zavedená zkratka KDU-ČSL. Uvítal to i nově zvolený šéf strany. „Jsem rád, že tato změna byla prosazena,“ nechal se Výborný slyšet na Twitteru, když sdílel stanovisko strany. 

Vytyčení směru a bez aliancí

Strana  si také jasně definovala své konzervativní směřování. „Hlavní je pro mě vzdělávání, podpora rodiny, podpora vícegenerační rodiny. Jsme připraveni být integrující sílou. Když budeme srozumitelní, porosteme, máme na 10 procent,“ uvedl na Twitteru v sobotu odpoledne Výborný. V kandidátském projevu také zmínil, jaká ministerstva má KDU-ČSL chtít získat v příští vládě. „Musí být naším cílem řídit v příští vládě ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako ministerstvo školství,“ řekl delegátům.

Výborný také zdůraznil v sobotu to, o čem mluvil už v pátek v kandidátském projevu. „Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom se s někým spojovali. Dokud budu předsedou, bude KDU-ČSL samostatná, suverénní, silná a věřím, že i úspěšná strana,“ řekl Výborný. Dodal, že KDU-ČSL může být integrující silou pro všechny konzervativně smýšlející politiky.

Čtěte také: Lidovci s novým vedením a jasným konzervativním programem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články