Lidovci s novým vedením a jasným konzervativním programem

Nové vedení KDU-ČSL

Lidovci s novým vedením a jasným konzervativním programemNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Lidovci se po brněnském sjezdu, na němž kompletně vyměnili své vedení, jasně definují jako konzervativní strana s ambicemi být v příští vládě. Jako jediná parlamentní strana v poslední době zažila skutečný boj tří a později čtyř zájemců o předsednictví, z něhož vzešel nový předseda a poslanec Marek Výborný. Jeho soupeř, exministr zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky Marian Jurečka, ze hry ale tak docela nevypadl. Společně s bývalým dlouholetým předsedou Pavlem Bělobrádkem je součástí celonárodního výboru lidovců.

KDU-ČSL nyní čekají eurovolby, do nichž jdou ve spolupráci s několika konzervativními neparlamentními stranami. Jejich kandidátku podpoří SNK ED, Koruna česká, Konzervativní strana a Sdružení pro místní správu. Deník Echo24 o tom jako první informoval ZDE. Eurovolby budou zároveň prvním velkým testem Marka Výborného v roli lídra. Jeho profil čtěte ZDE.

Sám Výborný uvedl, že pomoc kandidátům KDU-ČSL do eurovoleb je zásadním úkolem nového vedení, ale také všech lidovců. V popředí kandidátky jsou současní europoslanci Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Do kampaně dá KDU-ČSL do deseti milionů korun, z čehož 5,5 milionu uvolnila strana, zbytek dají kandidáti. Výborný chce obhájit tři mandáty europslanců z voleb v roce 2014, nebo získat mandátů ještě více.

Máme na deset procent, míní Výborný

Průvodním znakem brněnského sjezdu lidovců je také jasné definování strany jako konzervativní síly. „Hlavní je pro mě vzdělávání, podpora rodiny, podpora vícegenerační rodiny. Jsme připraveni být integrující sílou. Když budeme srozumitelní, porosteme, máme na 10 procent,“ uvedl na Twitteru v sobotu odpoledne Výborný. V kandidátském projevu také zmínil, jaká ministerstva má KDU-ČSL chtít získat v příští vládě. „Musí být naším cílem řídit v příští vládě ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako ministerstvo školství,“ řekl delegátům.

Výborný také zdůraznil v sobotu to, o čem mluvil už v pátek v kandidátském projevu. „Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom se s někým spojovali. Dokud budu předsedou, bude KDU-ČSL samostatná, suverénní, silná a věřím, že i úspěšná strana,“ řekl Výborný. Dodal, že KDU-ČSL může být integrující silou pro všechny konzervativně smýšlející politiky.

Sjezd KDU-ČSL jsme on-line sledovali ZDE.

Nové vedení je nyní kompletní. Delegáti na sjezdu KDU-ČSL v Brně dnes zvolili zbývajícího místopředsedu, kterým se stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Doplnil tak už v pátek zvolené užší vedení strany, které nově tvoří předseda Marek Výborný, první místopředsedkyně Šárka Jelínková a další tři řadoví místopředsedové Jan Bartošek, Bohuslav Niemiec a Štěpán Matek. Užší vedení KDU-ČSL se tak značně proměnilo, po osmi letech v něm skončili předseda Pavel Bělobrádek i statutární místopředseda Marian Jurečka. Budou ale v celostátním výboru.

Dále čtěte: Nový šéf KDU-ČSL: Trenér basketbalu, který nechce dělat revoluci

Nová éra KDU-ČSL. Výborný chce sjednotit středopravici, první test budou eurovolby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články