1 Změny v KDU-ČSL

Nová éra KDU-ČSL. Výborný chce sjednotit středopravici, první test budou eurovolby

Sledovali jsme on-line

Témata: ,

S nezvolením exministra zemědělství Mariana Jurečky a upřednostněním „čerstvé tváře“ poslance Marka Výborného do čela KDU-ČSL nastává v opoziční straně nová éra. Výborný, jehož prvním velkým testem v roli lídra budou evropské volby, vyhrál hlasování o předsedovi silným vymezením se vůči minulosti, v rámci níž KDU-ČSL spoluvládla s hnutím ANO Andreje Babiše. Z KDU-ČSL chci vůdčí konzervativní proevropskou sílu, řekl deníku Echo24 Výborný. Oproti tomu Jurečka se vládního angažmá ve vládě Bohuslava Sobotky zastával, z vedení lidovců ale nyní odchází. 

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:00 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Sjezd KDU-ČSL na návrh exministra kultury Daniela Hermana a dalších politiků odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a vyzval k její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). 

15:20 Bělobrádek i Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL

Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý první místopředseda strany Marian Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL. Z 15 jeho nově volených členů brněnský sjezd v prvním kole vybral 14 členů, v druhém kole zvolil jednoho zbývajícího. Celkem má celostátní výbor 30 členů.

14:44 Lidovci představují volební program pro eurovolby

13:47 KDU-ČSL dá do kampaně evropských voleb do 10 milionů

Lidovci dají do kampaně do květnových voleb do Evropského parlamentu do deseti milionů korun. Dnes to uvedl na sjezdu strany v Brně eurospolanec a dvojka lidovecké kandidátky Tomáš Zdechovský. Podle něj na kampaň uvolnila 5,5 milionu strana, zbytek dají kandidáti.

13:13 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Exministr kultury Daniel Herman chce, aby brněnský sjezd KDU-ČSL odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a požádal o její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové Nováková poškodila zájmy ČR. Bývalý místopředseda lidovců Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování sankcí Evropské unie vůči Rusku.

12:25 Výborný: KDU-ČSL nedělá revoluci, navážeme na práci Bělobrádka

KDU-ČSL zvolením nového předsednictva nedělá revoluci, naopak naváže na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a bývalého prvního místopředsedy Mariana Jurečky. Novinářům to dnes na sjezdu strany v Brně řekl nový předseda lidovců Marek Výborný. Neuvažuje také o tom, že by stranu s někým spojil. Chce ji mít jako samostatnou a suverénní.

11:43 Zítra si strana připomíná 100. výročí

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd ČSL v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později.

11:14 Hladík získal 290 hlasů

Posledním místopředsedou KDU-ČSL se v nové volbě stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, byl jediným kandidátem. Získal 290 hlasů, celkem bylo vydaných 375 hlasovacích lístků. 

11:04 Vedení KDU-ČSL je kompletní

9:30 Jediným kandidátem na posledního místopředsedu KDU-ČSL je Hladík

O pozici posledního řadového místopředsedy KDU-ČSL se na sjezdu v Brně v nové volbě bude ucházet pouze Petr Hladík. Nominace odmítlo dalších deset navržených lidovců. Znovu odmítl kandidovat neúspěšný aspirant na předsedu Marian Jurečka, který byl dosud prvním místopředsedou. V pátek ho nahradila senátorka Šárka Jelínková. Řadovými místopředsedy se stali poslanec Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

8:00 Druhý den sjezdu bude pokračovat volbou posledního místopředsedy

Sobota 30. března

21:20 Volba posledního místopředsedy pokračuje do třetího kola

Ani ve druhém kole ale delegáti posledního člena užšího vedení nezvolili. Mihola získal 164 hlasů, Seitlová 137, potřebovali přitom minimálně 185 hlasů, tedy většinu hlasů přítomných delegátů. Rozhodovat se tak mezi nimi nyní bude v kole třetím. Kdyby ani v něm delegáti místopředsedu nezvolili, bude se na neobsazená místa konat nová volba, vyplývá z volebního řádu sjezdu.

20:20 O poslední post místopředsedy bojují Mihola a senátorka Seitlová

Posledního místopředsedu budou delegáti volit v kole druhém, do kterého postoupili dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. Ve volbě tak skončil člen středočeské KDU-ČSL Tomáš Dudka.

20:00 Bartošek, Niemiec a Matek místopředsedy KDU-ČSL

Místopředsedy KDU-ČSL byli na sjezdu strany v Brně v prvním kole zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

18:09 První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Jelínková

První místopředsedkyní KDU-ČSL se na sjezdu strany v Brně stala senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou. Podpořilo ji 309 delegátů. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který neúspěšně kandidoval na předsedu. Jelínkovou delegátům sjezdu doporučil nově zvolený předseda lidovců Marek Výborný, který po osmi letech vystřídal Pavla Bělobrádka.

Jelínková je v Senátu od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. 

18:00 Pravicoví lídři gratulují Výbornému a doufají ve spolupráci

Gratulace spojené s výzvami a očekáváními budoucí spolupráce směřovali čerstvě zvolenému předsedovi KDU-ČSL Markovi Výbornému předsedové dalších pravicových opozičních stran. Šéfové ODS Petr Fiala, TOP 09 Jiří Pospíšil i Starostů a nezávislých Petr Gazdík ve svých blahopřáních na twitteru shodně vyjádřili přání s lidovci spolupracovat.

17:44 Herman odmítl nominaci do předsednictva. Je třeba obměna, řekl

Bývalý ministr kultury Daniel Herman odmítl kandidovat na pozici místopředsedy strany. Ve shodě s Marianem Jurečkou si myslí, že je potřeba, aby přišly nové tváře. „Protože si také uvědomuji, že je třeba obměna toho nejužšího vedení KDU-ČSL, do předsednictva kandidovat nebudu,“ řekl Herman.

17:24 O post prvního místopředsedy KDU-ČSL se uchází pouze Jelínková

Senátorka Šárka Jelínková sdělila, že se chce věnovat jako dosud sociální a rodinné politice, zároveň stojí o funkci statutárního zástupce předsedy lidovců. V kandidátském projevu zdůraznila předsedkyně lidovců ve Zlínském kraji, že lidovci chtějí prosazovat přirozený řád věcí. Členka nově ustavené důchodové komise uvedla, že sociální politika KDU-ČSL směřuje k odpovědnosti, ne bezbřehému rozdávání, které lze vidět u vládních stran ANO a ČSSD.

17:02 Jurečka nebude kandidovat do předsednictví strany

„Vnímám to, že je tady atmosféra, která poptává nové lidi a nové tváře. Vnímal jsem, že jsem byl kritizován za některé kroky v naší vládní účasti, nechci být ten, kdo brání v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva,“ řekl Jurečka, který Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:58 Delegáti sjezdu nyní budou volit prvního místopředsedu a řadové místopředsedy

16:56 Stál bych o to, aby Jurečka a Bartošek byli součástí nového týmu

Nově zvolený předseda Výborný doporučil, aby jeho protikandidáti Jan Bartošek a Marian Jurečka byli zvoleni do vedení strany do pozic místopředsedů. Jurečka Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:45 Novým předsedou je Marek Výborný

Předsedou KDU-ČSL se dnes na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu strany. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval. Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů. „Cítím obrovskou odpovědnost,“ řekl bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru. Jurečka získal 124 hlasů.

15:57 Předseda lidovců v 1. kole zvolen nebyl, do 2. kola postupují Výborný a Jurečka

Jaroslav Vlach získal 10 hlasů, Jan Bartošek 78 hlasů, do druhého kola postupují Marian Jurečka s 118 hlasy a Marek Výborný 178 hlasů.

15:30 Sčítají se hlasy, poté bude vyhlášen výsledek prvního kola volby předsedy

14:59 Jurečka se vymezil vůči Výbornému, prý šíří fakenews

Marian Jurečka v projevu navázal na slova Marka Výborného o pomáhání s dotacemi z biopaliv, když byli lidovci ve vládě. „Představitelé KDU-ČSL by neměli šířit fakenews. Biopaliva jsme zdanili v roce 2016, je to veřejně dohledatelné, ukončili jsme podporu vysokoprocentních  biopaliv a stát ročně ušetřil dvě miliardy korun,“ řekl Jurečka.

14:43 Hovoří exministr zemědělství Marian Jurečka

Beru jako velký úkol, abychom se zaměřili na ty regiony, kde je velmi těžké být zástupcem KDU-ČSL. Kde je naše strana vnímána špatně, řekl Marian Jurečka.

14:33 Totalita se vrací, řekl Vlach

Marka Výborného u řečnického stolu vystřídal kandidát na předsedu Jaroslav Vlach. „Totalita se do ČR blíží plíživým krokem zpět. Měli bychom hlídat rovnost příležitostí, ne rovnost výsledků. Sociální spravedlnost je ve své podstatě sociálně nespravedlivá,“ řekl Vlach. Měli bychom být tvořivá a klidná síla, tmelem pro společnost i pro vládu. Jaroslav Vlach mluví o svých plánech v případě zvolení předsedou, dodal.

14:08 Naše strana nevzkvétá, řekl Výborný

Podle kandidáta na předsedu Marka Výborného KDU-ČSL nevzkvétá a strana nenavázala na volební úspěch z roku 2013. Ostře se vymezil i proti vládě Bohuslava Sobotky, v níž byli lidovci s ČSSD a ANO Andreje Babiše. „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi z biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy, takto se nechová hodnotová strana,“ uvedl v kandidátském projevu Výborný.

13:30 Bývalý premiér Pithart obdržel cenu předsedy KDU-ČSL

Bývalý předseda vlády a Senátu a kandidát na prezidenta Petr Pithart dnes převzal na brněnském sjezdu KDU-ČSL cenu končícího předsedy Pavla Bělobrádka. V projevu Pithart pak zmínil, že strana potřebuje nové tváře. Kromě něj ceny dostali také Marie Johánková, Božetěch Kostelka a Růžena Mašková.

13:00 Přibyl čtvrtý kandidát na předsedu

O funkci předsedy KDU-ČSL se budou na brněnském sjezdu ucházet čtyři kandidáti. Vedle poslanců Jana Bartoška, Mariana Jurečky a Marka Výborného, kteří oznámili svoje aspirace už před měsíci, dnes nominaci přijal Jaroslav Vlach. Čtvrtý kandidát je členem lidoveckého krajského středočeského výboru a místopředsedou okresního výboru Praha-západ.

11:59 Lidovci podle Bělobrádka chybovali se STAN i spoluprací s Babišem

Končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek lituje nevydařeného projektu koalice s hnutím STAN před volbami v roce 2017 i spolupráce s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

8:50 Lidovci dnes po osmi letech zvolí nového předsedu

Lidovci si v pátek v Brně zvolí nového předsedu, vybírat budou mezi trojicí poslanců Janem Bartoškem, Marianem Jurečkou a Markem Výborným. O kandidátech čtěte více ZDE. Vítěz hlasování nahradí v čele KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který zastává funkci od listopadu 2010, a stal se tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL.

 

KDU-ČSL, které se v roce 2013 povedl dosud nevídaný kousek, a sice návrat do Poslanecké sněmovny po excesu ve volbách v roce 2010, se nyní pohybuje na hranici volitelnosti. Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by KDU-ČSL v březnu volilo 5,5 procent lidí. To chce nyní Výborný změnit a zajímavé bude sledovat, co s demokratickou opozicí nové vedení lidovců udělá. Šéfové dalších opozičních stran, mezi nimi předsedové ODS Petr Fiala či TOP 09 Jiří Pospíšil, v reakcích na Výborného zvolení reagovali nejen obligátní gratulací, ale i optimistickou poznámkou o budoucí spolupráci.

Už v kandidátském projevu vsadil Výborný na pečlivou analýzu a pojmenování toho, co se lidovcům nedaří. Začal téměř havlovsky. Podobně jako první porevoluční československý prezident Václav Havel ve svém prvním novoročním projevu zahájil tím, co je podle něj v KDU-ČSL tzv. špatně.

„Nejsme zde proto, abychom si malovali skutečnost na růžovo. Ačkoliv bychom si to všichni přáli, naše strana nevzkvétá. Jako kdyby povstala a zase si lehla. Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu našich poslanců, několik senátorů a téměř 350 mandátů v komunálních volbách,“ řekl Výborný na brněnském sjezdu. 

Sjezd KDU-ČSL jsme sledovali on-line ZDE.

Ostře se vymezil i proti vládě Bohuslava Sobotky, v níž byli lidovci s ČSSD a ANO Andreje Babiše. „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy. To není vizitka hodnotové strany,“ uvedl v kandidátském projevu Výborný. Stranu nehodlá s nikým nespojovat. Přeje si z ní naopak vytvořit novou integrující sílu.

Z KDU-ČSL chce vůdčí konzervativní proevropskou sílu, řekl deníku Echo24 Výborný. „Poptávka po inteligentní a důsledné křesťansko-demokratické politice tady je, ukázaly to např. zatím poslední prezidentské volby a velmi dobrý výsledek Pavla Fischera. Každý dnes ví, že normální je nekrást, nelhat, že svoboda je spojena s odpovědností a solidarita není slabost. My musíme dokázat lépe prezentovat své priority. I z opozice přicházet s konkrétními návrhy v rámci v rámci vzdělávání, prorodinné politiky či exekucí a oddlužení. To jsou věci, které voliče zajímají. Tato témata jsou u lidovců uvěřitelná,“ uvedl Výborný.

Sjezd KDU-ČSL v Brně pokračuje v sobotu, v neděli se konají oslavy stého výročí založení strany.

Dále čtěte: Novým předsedou KDU-ČSL je Marek Výborný, porazil Jurečku

Chybovali jsme se STAN i spoluprací s Babišem, kaje se Bělobrádek na sjezdu

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.