5 Sjezd KDU-ČSL

Novým předsedou KDU-ČSL je Marek Výborný, porazil Jurečku

, , SLEDUJEME ONLINE

Témata: ,

Předsedou KDU-ČSL se dnes na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval. Jurečka Výbornému pogratuloval a oznámil, že už nebude kandidovat do předsednictva. „Vnímám to, že je tady atmosféra, která poptává nové lidi a nové tváře. Vnímal jsem, že jsem byl kritizován za některé kroky v naší vládní účasti, nechci být ten, kdo brání v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva,“ řekl Jurečka.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:00 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Sjezd KDU-ČSL na návrh exministra kultury Daniela Hermana a dalších politiků odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a vyzval k její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). 

15:20 Bělobrádek i Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL

Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý první místopředseda strany Marian Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL. Z 15 jeho nově volených členů brněnský sjezd v prvním kole vybral 14 členů, v druhém kole zvolil jednoho zbývajícího. Celkem má celostátní výbor 30 členů.

14:44 Lidovci představují volební program pro eurovolby

13:47 KDU-ČSL dá do kampaně evropských voleb do 10 milionů

Lidovci dají do kampaně do květnových voleb do Evropského parlamentu do deseti milionů korun. Dnes to uvedl na sjezdu strany v Brně eurospolanec a dvojka lidovecké kandidátky Tomáš Zdechovský. Podle něj na kampaň uvolnila 5,5 milionu strana, zbytek dají kandidáti.

13:13 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Exministr kultury Daniel Herman chce, aby brněnský sjezd KDU-ČSL odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a požádal o její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové Nováková poškodila zájmy ČR. Bývalý místopředseda lidovců Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování sankcí Evropské unie vůči Rusku.

12:25 Výborný: KDU-ČSL nedělá revoluci, navážeme na práci Bělobrádka

KDU-ČSL zvolením nového předsednictva nedělá revoluci, naopak naváže na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a bývalého prvního místopředsedy Mariana Jurečky. Novinářům to dnes na sjezdu strany v Brně řekl nový předseda lidovců Marek Výborný. Neuvažuje také o tom, že by stranu s někým spojil. Chce ji mít jako samostatnou a suverénní.

11:43 Zítra si strana připomíná 100. výročí

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd ČSL v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později.

11:14 Hladík získal 290 hlasů

Posledním místopředsedou KDU-ČSL se v nové volbě stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, byl jediným kandidátem. Získal 290 hlasů, celkem bylo vydaných 375 hlasovacích lístků. 

11:04 Vedení KDU-ČSL je kompletní

9:30 Jediným kandidátem na posledního místopředsedu KDU-ČSL je Hladík

O pozici posledního řadového místopředsedy KDU-ČSL se na sjezdu v Brně v nové volbě bude ucházet pouze Petr Hladík. Nominace odmítlo dalších deset navržených lidovců. Znovu odmítl kandidovat neúspěšný aspirant na předsedu Marian Jurečka, který byl dosud prvním místopředsedou. V pátek ho nahradila senátorka Šárka Jelínková. Řadovými místopředsedy se stali poslanec Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

8:00 Druhý den sjezdu bude pokračovat volbou posledního místopředsedy

Sobota 30. března

21:20 Volba posledního místopředsedy pokračuje do třetího kola

Ani ve druhém kole ale delegáti posledního člena užšího vedení nezvolili. Mihola získal 164 hlasů, Seitlová 137, potřebovali přitom minimálně 185 hlasů, tedy většinu hlasů přítomných delegátů. Rozhodovat se tak mezi nimi nyní bude v kole třetím. Kdyby ani v něm delegáti místopředsedu nezvolili, bude se na neobsazená místa konat nová volba, vyplývá z volebního řádu sjezdu.

20:20 O poslední post místopředsedy bojují Mihola a senátorka Seitlová

Posledního místopředsedu budou delegáti volit v kole druhém, do kterého postoupili dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. Ve volbě tak skončil člen středočeské KDU-ČSL Tomáš Dudka.

20:00 Bartošek, Niemiec a Matek místopředsedy KDU-ČSL

Místopředsedy KDU-ČSL byli na sjezdu strany v Brně v prvním kole zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

18:09 První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Jelínková

První místopředsedkyní KDU-ČSL se na sjezdu strany v Brně stala senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou. Podpořilo ji 309 delegátů. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který neúspěšně kandidoval na předsedu. Jelínkovou delegátům sjezdu doporučil nově zvolený předseda lidovců Marek Výborný, který po osmi letech vystřídal Pavla Bělobrádka.

Jelínková je v Senátu od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. 

18:00 Pravicoví lídři gratulují Výbornému a doufají ve spolupráci

Gratulace spojené s výzvami a očekáváními budoucí spolupráce směřovali čerstvě zvolenému předsedovi KDU-ČSL Markovi Výbornému předsedové dalších pravicových opozičních stran. Šéfové ODS Petr Fiala, TOP 09 Jiří Pospíšil i Starostů a nezávislých Petr Gazdík ve svých blahopřáních na twitteru shodně vyjádřili přání s lidovci spolupracovat.

17:44 Herman odmítl nominaci do předsednictva. Je třeba obměna, řekl

Bývalý ministr kultury Daniel Herman odmítl kandidovat na pozici místopředsedy strany. Ve shodě s Marianem Jurečkou si myslí, že je potřeba, aby přišly nové tváře. „Protože si také uvědomuji, že je třeba obměna toho nejužšího vedení KDU-ČSL, do předsednictva kandidovat nebudu,“ řekl Herman.

17:24 O post prvního místopředsedy KDU-ČSL se uchází pouze Jelínková

Senátorka Šárka Jelínková sdělila, že se chce věnovat jako dosud sociální a rodinné politice, zároveň stojí o funkci statutárního zástupce předsedy lidovců. V kandidátském projevu zdůraznila předsedkyně lidovců ve Zlínském kraji, že lidovci chtějí prosazovat přirozený řád věcí. Členka nově ustavené důchodové komise uvedla, že sociální politika KDU-ČSL směřuje k odpovědnosti, ne bezbřehému rozdávání, které lze vidět u vládních stran ANO a ČSSD.

17:02 Jurečka nebude kandidovat do předsednictví strany

„Vnímám to, že je tady atmosféra, která poptává nové lidi a nové tváře. Vnímal jsem, že jsem byl kritizován za některé kroky v naší vládní účasti, nechci být ten, kdo brání v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva,“ řekl Jurečka, který Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:58 Delegáti sjezdu nyní budou volit prvního místopředsedu a řadové místopředsedy

16:56 Stál bych o to, aby Jurečka a Bartošek byli součástí nového týmu

Nově zvolený předseda Výborný doporučil, aby jeho protikandidáti Jan Bartošek a Marian Jurečka byli zvoleni do vedení strany do pozic místopředsedů. Jurečka Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:45 Novým předsedou je Marek Výborný

Předsedou KDU-ČSL se dnes na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu strany. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval. Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů. „Cítím obrovskou odpovědnost,“ řekl bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru. Jurečka získal 124 hlasů.

15:57 Předseda lidovců v 1. kole zvolen nebyl, do 2. kola postupují Výborný a Jurečka

Jaroslav Vlach získal 10 hlasů, Jan Bartošek 78 hlasů, do druhého kola postupují Marian Jurečka s 118 hlasy a Marek Výborný 178 hlasů.

15:30 Sčítají se hlasy, poté bude vyhlášen výsledek prvního kola volby předsedy

14:59 Jurečka se vymezil vůči Výbornému, prý šíří fakenews

Marian Jurečka v projevu navázal na slova Marka Výborného o pomáhání s dotacemi z biopaliv, když byli lidovci ve vládě. „Představitelé KDU-ČSL by neměli šířit fakenews. Biopaliva jsme zdanili v roce 2016, je to veřejně dohledatelné, ukončili jsme podporu vysokoprocentních  biopaliv a stát ročně ušetřil dvě miliardy korun,“ řekl Jurečka.

14:43 Hovoří exministr zemědělství Marian Jurečka

Beru jako velký úkol, abychom se zaměřili na ty regiony, kde je velmi těžké být zástupcem KDU-ČSL. Kde je naše strana vnímána špatně, řekl Marian Jurečka.

14:33 Totalita se vrací, řekl Vlach

Marka Výborného u řečnického stolu vystřídal kandidát na předsedu Jaroslav Vlach. „Totalita se do ČR blíží plíživým krokem zpět. Měli bychom hlídat rovnost příležitostí, ne rovnost výsledků. Sociální spravedlnost je ve své podstatě sociálně nespravedlivá,“ řekl Vlach. Měli bychom být tvořivá a klidná síla, tmelem pro společnost i pro vládu. Jaroslav Vlach mluví o svých plánech v případě zvolení předsedou, dodal.

14:08 Naše strana nevzkvétá, řekl Výborný

Podle kandidáta na předsedu Marka Výborného KDU-ČSL nevzkvétá a strana nenavázala na volební úspěch z roku 2013. Ostře se vymezil i proti vládě Bohuslava Sobotky, v níž byli lidovci s ČSSD a ANO Andreje Babiše. „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi z biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy, takto se nechová hodnotová strana,“ uvedl v kandidátském projevu Výborný.

13:30 Bývalý premiér Pithart obdržel cenu předsedy KDU-ČSL

Bývalý předseda vlády a Senátu a kandidát na prezidenta Petr Pithart dnes převzal na brněnském sjezdu KDU-ČSL cenu končícího předsedy Pavla Bělobrádka. V projevu Pithart pak zmínil, že strana potřebuje nové tváře. Kromě něj ceny dostali také Marie Johánková, Božetěch Kostelka a Růžena Mašková.

13:00 Přibyl čtvrtý kandidát na předsedu

O funkci předsedy KDU-ČSL se budou na brněnském sjezdu ucházet čtyři kandidáti. Vedle poslanců Jana Bartoška, Mariana Jurečky a Marka Výborného, kteří oznámili svoje aspirace už před měsíci, dnes nominaci přijal Jaroslav Vlach. Čtvrtý kandidát je členem lidoveckého krajského středočeského výboru a místopředsedou okresního výboru Praha-západ.

11:59 Lidovci podle Bělobrádka chybovali se STAN i spoluprací s Babišem

Končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek lituje nevydařeného projektu koalice s hnutím STAN před volbami v roce 2017 i spolupráce s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

8:50 Lidovci dnes po osmi letech zvolí nového předsedu

Lidovci si v pátek v Brně zvolí nového předsedu, vybírat budou mezi trojicí poslanců Janem Bartoškem, Marianem Jurečkou a Markem Výborným. O kandidátech čtěte více ZDE. Vítěz hlasování nahradí v čele KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který zastává funkci od listopadu 2010, a stal se tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL.

 

Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů. „Cítím obrovskou odpovědnost,“ řekl bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru.  V projevu po volbě podpořil na pozici první místopředsedkyně senátorku Šárku Jelínkovou, za místopředsedy chce Jurečku i Bartoška. Jurečka ale oznámil, že do předsednictva kandidovat nebude.

„Vnímám to, že je tady atmosféra, která poptává nové lidi a nové tváře. Vnímal jsem, že jsem byl kritizován za některé kroky v naší vládní účasti, nechci být ten, kdo brání v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva,“ řekl Jurečka.

Delegáti sjezdu vybírali celkem ze čtyř kandidátů. Kromě Výborného s Jurečkou o post v prvním kole volby usilovali také předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a člen středočeského krajského výboru KDU-ČSL Jaroslav Vlach.

Bělobrádek byl předsedou nepřetržitě od listopadu roku 2010. Je tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL. Kandidovat znovu nechtěl, podle něj strana potřebuje novou dynamiku, navíc se cítí unavený a chce se věnovat rodině.

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný byl v roce 2012 zvolen zastupitelem Pardubického kraje. Z funkce odstoupil, protože krátce poté se stal ředitelem pardubického gymnázia Mozartova a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň. Ředitelem gymnázia byl do konce března 2018. Jeho otcem je bývalý místopředseda lidovců (v letech 2001 až 2003), ministr obrany a někdejší soudce Ústavního soudu Miloslav Výborný.

Volbě předsedy předcházely kandidátské projevy

Až havlovský začátek kandidátského projevu měl poslanec a nově zvolený předseda strany Marek Výborný. Podobně jako první porevoluční československý prezident Václav Havel ve svém prvním novoročním projevu začal tím, co je podle něj v KDU-ČSL tzv. špatně. Další kandidát Jan Bartošek řekl, že dávat příležitost ženám a mladým lidem, Marian Jurečka slíbil zaměření na regiony a Jaroslav Vlach o straně hovořil jako o tmelu společnosti.

KDU-ČSL dnes v Brně zvolila po osmi letech nového šéfa strany a Výborný byl první ze čtyř kandidátů, který vystoupil s projevem. Velice ostře se vymezil vůči účasti lidovců ve vládě Bohuslava Sobotky a tehdejšímu koaličnímu partnerovi Andreji Babišovi (ANO).

Podle Marka Výborného KDU-ČSL nevzkvétá a strana nenavázala na volební úspěch z roku 2013. Ostře se vymezil i proti vládě Bohuslava Sobotky, v níž byli lidovci s ČSSD a ANO Andreje Babiše. „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi z biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy, takto se nechová hodnotová strana,“ uvedl v kandidátském projevu Výborný. Výborný by stranu s nikým nespojoval. Přeje si z ní naopak vytvořit novou integrující sílu.

Marian Jurečka v projevu navázal na kritická slova Marka Výborného o pomáhání s dotacemi z biopaliv, když byli lidovci ve vládě. „Představitelé KDU-ČSL by neměli šířit fakenews. Biopaliva jsme zdanili v roce 2016, je to veřejně dohledatelné, ukončili jsme podporu vysokoprocentních  biopaliv a stát ročně ušetřil dvě miliardy korun,“ řekl Jurečka.

Jurečka v projevu mluvil o tom, že strana v posledních dvou letech ztrácí půdu pod nohama. „Přestože jsme ve vládní koalici splnili spoustu bodů z našeho programu,“ zastal se Jurečka (někdejší šéf resortu zemědělství v Sobotkově vládě) účasti strany v kabinetu s ANO a ČSSD.

Člen lidoveckého krajského středočeského výboru a místopředseda okresního výboru KDU-ČSL Praha-západ Jaroslav Vlach se delegátům brněnského sjezdu strany nabídl na předsedu jako nová tvář. Podle kandidáta, který se k trojici oznámených aspirantů na nástupnictví po Pavlu Bělobrádkovi přidal těsně před uzavřením nominací, mají lidovci vynikající program, ale ztratili formu a přitažlivost. Vlach v kandidátské projevu zdůraznil, že nominaci přijal na poslední chvíli. „Možná to není drzost, možná je to okysličení KDU-ČSL, které tato strana velmi potřebuje. Tato strana stagnuje, víme to všichni,“ uvedl.

Zdůraznil, že ačkoli se politikou zabývá od 90. let, nebyl součástí vedení strany, takže nemá potřebu vysvětlovat chyby současného vedení lidovců, například neúspěšnou snahu o spojenectví s hnutím STAN či vládní spolupráci s hnutím ANO v minulém volebním období. Na rozdíl od ostatních kandidátů nepřiblížil konkrétní kroky a cíle, jež by prosazoval jako předseda.

Jako poslední hovořil na brněnském sjezdu Jan Bartošek, který je předsedou klubu poslanců. „Chci KDU-ČSL jako stranu otevřenou, která konkurenci vnímá jako příležitost. Dávat příležitost ženám. Dávat příležitost mladým lidem, ať dělají chyby a učí se z nich,“ řekl.

„Musíme stranu omladit. Jak říkám, budeme vysazovat sad, jehož úrodu budou sklízet i ti, co přijdou po nás. Dejme mladým prostor, využijme síly mladých. Ať si každý cestu vyšlápne pěkně odspoda a získá cenné zkušenosti. A směr ať potom udávají ti nejlepší,“ apeloval na spolustraníky. Podtrhl taky důležitost práce mládeží v KDU-ČSL. „Pokud na omlazení členské základy rezignujeme, budeme mít potom nulový vliv a nepřežijeme. A to já nedopustím. To je náš společný úkol, tak mi s tím pomozte,“ vyzval Bartošek.

Dále čtěte: ONLINE: Ke spolupráci s KDU-ČSL se hlásí ODS, TOP 09 i STAN

Chybovali jsme se STAN i spoluprací s Babišem, kaje se Bělobrádek na sjezdu

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.