Orbán vyzval ke zrušení protiruských sankcí. Uspořádá národní konzultaci, kde se zeptá občanů
ZRUŠENÍ RUSKÝCH SANKCÍ
Maďarsko uspořádá takzvanou národní konzultaci, při níž se občanů zeptá, zda si přejí protiruské sankce. Podle agentury Reuters to v pondělním projevu v maďarském parlamentu řekl premiér Viktor Orbán. Podle něj jsou sankce spolu s vysokými cenami energií důvodem současných problémů evropské ekonomiky.
Evropská unie uvalila na Rusko sankce kvůli jeho krokům na Ukrajině, některé už po ruské anexi Krymu v roce 2014 a tehdejší podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. EU sankce výrazně rozšířila od začátku ruské invaze v únoru letošního roku.
V souvislosti s nynějším Moskvou organizovaným hlasováním o připojení částí Ukrajiny k Ruské federaci uvažuje o dalším zpřísnění sankčních opatření. Přijetí nových sankcí však musí schválit všechny členské země sedmadvacítky.
Orbán v parlamentu prohlásil, že protiruské sankce se obrátily proti Evropě. Pokud by byly zrušeny, evropská ekonomika by znovu nabrala na síle, míní. Celkově podle něj sankce způsobují Evropě obrovské škody.
O úmyslu vyhlásit národní konzultaci již minulý týden informovala maďarská média, která citovala z Orbánova proslovu na středečním uzavřeném jednání parlamentního klubu jeho strany Fidesz. Konzultace mají být neformálním průzkumem, během kterého každý dospělý bude moci odpovědět na otázky ve formuláři na internetu nebo ho v tištěné podobě poslat poštou. Premiér podle médií na jednání také řekl, že chce dosáhnout zrušení protiruských sankcí nejpozději do konce roku.
Maďarský premiér známý svým vstřícným postojem k Rusku také zopakoval, že na Ukrajině by mělo být okamžitě uzavřeno příměří a zahájeny mírové rozhovory. Podmínkou Kyjeva pro jednání je požadavek, aby území Ukrajiny zcela opustili ruští vojáci.
Orbán také reagoval na nedávný návrh Evropské komise odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z unijních fondů mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek. Řekl, že pokud by „bruselští byrokraté“ vyplacení těchto peněz určených na maďarské energetické projekty odepřeli, dokáže je sehnat i z jiných zdrojů.
Uvedl také, že budoucnost své země vidí navzdory konfliktům s Bruselem nadále v Evropské unii. Ve zmíněném projevu na uzavřeném setkání se svými spolustraníky premiér podle médií prohlásil, že Maďarsko možná opustí EU okolo roku 2030, pokud se blok předtím sám nerozpadne.