Ruskou verzi o masakru v Buče vyvracejí svědci. BBC marně hledala „oživlé“ mrtvoly
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Zpravodajská společnost BBC v pondělí analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům ze zveřejněných nahrávek i svědectvím místních. Ve městě severozápadně od ukrajinské metropole se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol a zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.
Ruské ministerstvo obrany například přišlo s tvrzením, že v čase ruské okupace Buči se nikdo z místních nestal obětí násilí. Toto vyjádření je v přímém rozporu s mnoha svědectvími. Místní obyvatelé například vylíčili BBC, že Rusové systematicky vpadali lidem do domů a kradli jídlo i cennosti, zatímco domácí museli být ve sklepech. Jedna žena uvedla, že ruští vojáci zabili jejího syna, když šel do pneuservisu, kde pracoval.
Jistá místní učitelka lidskoprávní organizaci Human Rights Watch v pondělí řekla, že Rusové v Buče zadrželi pětici mužů a jednoho náhodně vybraného zavraždili. Další lidé situaci popsali ruskému investigativnímu webu The Insider. „Byly to strašlivé dny… Bylo zakázáno vycházet na ulici. Pokud vyjdete ven, zastřelí vás,“ uvedla místní obyvatelka Kristina.
Když o tomto víkendu znovu převzali kontrolu nad obcí Ukrajinci, začaly se šířit snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž některé měly podle reportérů ruce svázané za zády. Oficiální ruské kanály pak začaly tyto záběry zpochybňovat jako zinscenované. Zatímco se šířilo video natočené z projíždějícího auta, na němž jsou vidět mrtvoly na obou stranách, ruské velvyslanectví v Kanadě na twitteru sdílelo upravenou verzi s tvrzením, že ruka u jednoho z ležících těl se pohnula.
Podle zjištění BBC ale toto tvrzení pouze využívá nízké kvality záznamu a toho, že na čelním skle auta byla kapka vody nebo nečistota, která obraz zkresluje. „Další ruské tvrzení se zaměřuje na jinou část záznamu. Auto projíždí kolem dalšího těla… Jak jede dál, tělo se na moment objeví v pravém zpětném zrcátku. Proruské účty tvrdí, že se tělo ‚posadilo‘. Ovšem zpomalená verze videa ukazuje, že boční zrcátko jasně deformuje odraz těla, stejně jako budov v pozadí,“ píše BBC. Kromě toho obě mrtvoly našla na fotografiích agentur Getty a AFP.
Ruské ministerstvo zahraničí zase na twitteru psalo o údajně pozoruhodných vlastnostech těl zdokumentovaných v Buče a mimo jiné označilo za znepokojivé, že „nejsou ztuhlá“. Tělo člověka po smrti prochází procesem zvaným rigor mortis, při němž se svaly stahují a tuhnou, vyjádření ruské diplomacie je však zavádějící. Jistý patolog, který pracoval mimo jiné v Kosovu a Rwandě, ovšem nepřál si být jmenován, BBC řekl, že rigor mortis do několika dní „zpravidla pomíjí“.
Další důkazy proti ruským tvrzením pak přinesl deník The New York Times (NYT), který získal satelitní snímky Buči z času ruské okupace. Na nich identifikoval mnohá těla civilistů, která byla o víkendu nalezena po ruském odchodu. Snímky od firmy Maxar Technologies údajně svědčí o tom, že nejméně 11 mrtvol nalezených na jedné z místních ulic tam leželo už od 11. března.
„Příčiny úmrtí nejsou jasné. Některá těla měla vedle sebe něco, co připomínalo dopadový kráter. Jiná byla u opuštěných aut. Tři těla ležela vedle jízdních kol. Některá mají ruce svázané za zády bílým kusem látky,“ píše NYT.