Kádrování mrtvol. Westminsterské opatství „přehodnotí“ přes 3000 náhrobků
BLACK LIVES MATTER
Poslední místo odpočinku nejvýznamnějších osobností britské historie se zřejmě brzy stane centrem neklidu. Westminsterské opatství chce ve světle světových událostí, jmenovitě údajných protirasistických protestů ve Spojených státech a Evropě, přehodnotit význam některých pomníků a památek na svých pozemcích. Informoval o tom britský deník The Telegraph s odkazem na mluvčího anglikánské církve. Zajde věc tak daleko, že se budou bourat náhrobky?
Na území Westminsterského opatství, které je považováno za jedno z nejdůležitějších památek Spojeného království, se nachází hroby celé řady panovníků, šlechticů, politiků, vědců i umělců. Lze mezi nimi najít například Alžbětu I., Richarda II., Isaaca Newtona či Stephena Hawkinga. Celkem opatství spravuje přes 3 000 různých pomníků, přičemž mnohé z nich jsou stovky let staré.
Některé památky ale nyní čeká nejistý osud. Po vlně protestů proti údajnému rasismu a některým etapám britské minulosti se představitelé opatství rozhodli přehodnotit význam a dědictví některých osobností, které jsou tam pohřbené nebo se dočkaly aspoň pomníku. Výsledek rozsáhlého přezkumu si klade za cíl „lépe reflektovat postoje současné doby“.
Kritéria ještě nenabrala konkrétních kontur, jedním z témat diskuzí pravděpodobně budou koloniální aktivity Velké Británie a otroctví. To se již stala osudným třeba někdejšímu britskému premiérovi Winstonu Churchillovi, jehož socha byla právě kvůli jeho minulým prohřeškům posprejována i na pražském Žižkově. Po útoku v Londýně skončila jeho socha v krabici.
Nice Touch 💙#SaveOurStatues #WinstonChurchill pic.twitter.com/I7H6IH4sMw
— Garry 🇬🇧🏴🇬🇧🏴🇬🇧 (@Milburn17) June 16, 2020
Například Alžběta I. je jedna z osobností, kterých by se přehodnocení ze strany opatství mohlo dotknout právě v souvislosti s obchodem s otroky, to samé platí i pro její následovníky s podobně sporným dědictvím. Jakým způsobem přezkum památek konkrétně zasáhne do jejich podoby, je stále nejisté. Podle serveru The Telegraph je ve hře například úprava audio průvodců.