90 milionů korun za jednu injekci. Kolik jsme ochotni zaplatit za dětský život?

LÉČBA DĚTÍ

90 milionů korun za jednu injekci. Kolik jsme ochotni zaplatit za dětský život?NOVÉ 1
Svět

zd Echo24

Děti trpící spinální svalovou atrofií se většinou nedožijí ani druhých narozenin. V důsledku choroby dochází k úbytku svalstva a tudíž snížené schopnosti pohybu, často i dýchání. Švýcarská farmaceutická firma Novartis tvrdí, že přišla s novým řešením. K vyléčení by měla stačit jediná aplikace nové genové terapie. Cena jedné dávky je však 4 miliony dolarů (kolem 92 milionů Kč).

Cena genové terapie nazvané AVXS-101 je podle představitelů firmy v porovnání s výsledkem, kterého docílí, v pořádku, píše agentura Reuters. Podle švýcarských médií by šlo o nejdražší „injekci“ vůbec. „Čtyři miliony dolarů jsou pořádná suma peněz, věříme však, že jde o cenu vyrovnanou,“ řekl podle Reuters Dave Lennon z firmy AveXis spadající pod Novartis. Podle odhadů firmy totiž terapie přidá dětem po aplikaci v průměru 13 let zdravého života, brání se proto, že v horizontu deseti let jsou ostatní způsoby léčby dražší. 

Podle Vasanta Narasimhana z vedení Novartisu vše záleží na rozhovorech s pojišťovnami a vládami v USA, Evropě a Japonsku, píše Reuters. „Najdeme způsob, jak z toho učinit léčbu přístupnou široké veřejnosti,“ řekl Vasant Narasimhan švýcarskému webu 20min.ch.


Čtěte dále: Nejčastější příčinou úmrtí diabetiků jsou kardiovaskulární onemocnění. Lze jim předcházet

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.