3 poprava kulkou 10. května

Temná stránka historie Roztok. Německé zajatce popravili bez soudu

, NOVÉ

Témata: , ,

O obyvatelích středočeských Roztok se většinou mluví jako o odvážných hrdinech, kteří během druhé světové války pomáhali tisícům vězňů. Přestože jim samotným kvůli tomu hrozilo nebezpečí, nosili zuboženým vězňům jídlo a pití. Po konci války se ale k zajatým Němcům zachovali naprosto odlišně. 29 mužů bez soudu 10. května 1945 popravili kulkou do hlavy. O událostech informovala Česká televize.

Městem v květnu prošla zhruba tisícovka německých zajatců, ze kterých bylo vybráno oněch 29 mužů. „Na základě „zpravodajského výběru“, jehož kritéria nejsou přesně známá. Zřejmě na ně padlo podezření ze členství v SS či jiných nacistických složkách,“ vysvětlil historik Jiří Plachý, který o událostech publikoval článek v historické revue Paměť a dějiny vydávané Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Muži byli drženi ve sklepeních v oblečení s našitými hákovými kříži. Pamětník Miroslav Dudák vzpomíná, že muže poté poslali do lesa, kde si museli vykopat hrob. Následně byli popraveni.

O jejich smrti rozhodl Revoluční národní výbor, který k tomu ale podle historika Plachého neměl pravomoc. Rozsudek podle něj ani neměl všechny právní znaky, chyběly například jména obviněných a místo konkrétních činů byli odsouzeni za „odporné činy“ a „mravní zhovadilost.“

„Jako vysoce pravděpodobné se zdá, že žádné soudní jednání neproběhlo a uvedený dokument byl vyroben pouze proto, aby kryl masakr,“ připouští historik.

Podle bývalého starosty Roztok Stanislava Boloňského jde o spornou událost. „Nelze pochybovat o tom, že mnozí z těchto lidí si smrt za své válečné zločiny zasloužili, faktem ale zůstává, že byli zastřeleni civilisty po skončení války, prakticky anonymně a bez soudu,“ uvedl.

Čtěte také: Válka, o které se nemluví. Padly v ní přitom stovky Čechů a Slováků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.