VIDEO: Berete chlapci iluze o Santovi, peskovala média Trumpa. Šlo ale o dívku. Ta v Santu věří dál

VIDEO: Berete chlapci iluze o Santovi, peskovala média Trumpa. Šlo ale o dívku. Ta v Santu věří dálNOVÉ
Prezident Donald Trump a jeho žena odpovídají na telefonáty dětí Foto:

FOTO: Twitter / @realDonaldTrump

Svět

Vánoční přešlap

vt Echo24

Prezident USA Donald Trump si o svátcích vysloužil velkou vlnu kritiky ze strany médií i veřejnosti na sociálních sítích za to, že v tradičním předvánočním telefonátu jednomu z chlapců zpochybňoval víru v Santa Clause. Server The Post and Courrier ovšem upřesnil, že média na celém světě se mýlila a šlo ve skutečnosti o sedmiletou dívku z Lexingtonu. Její rodiče dodali, že se případ neférově zpolitizoval.

Děti každoročně volají do velení americké protivzdušné obrany (NORAD), aby zjistily, kdy už k nim dědeček v červeném odění s dárky dorazí. Několik telefonátů ale bylo v pondělí přepojeno do Bílého domu, kde na ně odpovídali Trump a jeho choť Melania. Ta na twitteru napsala, že pomoci dětem vystopovat Santu je jednou z jejích „nejoblíbenějších tradic“.

Jedním z telefonujících dětí byla i sedmiletá Collman Loydová, kterou rovněž zajímalo, kdy jí Santa přinese dárky. Přesnou odpověď od amerického prezidenta nedostala, místo toho se dočkala dalších otázek. „Stále věříš na Santu? V sedmi letech to už je docela marginální, ne?“ zeptal se Trump v pondělí večer sedmileté dívky. Na obě otázky Loydová odpověděla „ano, pane“, což Trumpa rozesmálo a telefonát pokračoval dál.

Dívka později pak serveru The Post and Courrier přiznala, že ani netušila, co znamená slovo „marginální“, byla ale ráda, že s prezidentem mohla mluvit. „Příště bych se ho zeptala na rodinu, jestli má děti, což asi hodně lidí už ví. Nikdy jsem je neviděla, ani o nich neslyšela, tak mě to zajímalo,“ dodala. V Santu nicméně stále věří – ráno našla sedmiletá Loydová pod stromečkem zabalený dárek, v němž se schovávala nová panenka. Naopak přes noc zmizelo občerstvení, které dívka nachystala pro dědečka v červeném.

Rodiče sedmileté dívky nevidí v telefonátu s prezidentem žádný problém. Dodávají, že se případ neférově zpolitizoval. „Je šílené, že se tohle vůbec řeší. Jsou Vánoce. Rád bych držel politiku mimo ně,“ řekl otec Loydové serveru Buzzfeed. Americká média původně mluvila o chlapci, dokud na veřejnost nevyšlo video, ve kterém figurovala dívka telefonující Trumpovi. 

Na sociálních sítích se tradičně vzedmula vlna komentářů, kritických i shovívavých. „Vlastně neexistuje ani nebe, když umřete, shnijete v zemi a sežerou vás červi. Tak veselé Vánoce,“ napsal například v reakci americký scenárista Dan Amira. „Trump dělá hodně věcí špatně, ale naznačit sedmiletému dítěti, že Santa neexistuje, je asi jedna z mála správných věcí, kterou v úřadu udělal,“ komentoval událost další uživatel twitteru. „Někdo to udělat musí,“ dodal.

Informace o pohybu Santa Clause se sobím spřežením, v němž vozí dětem dárky, poskytují už několik desítek let dobrovolníci Velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD). Nápad se zrodil v roce 1955, kdy plukovník Harry Shoup před vánočními svátky zvedl vyzvánějící telefon v očekávání, že uslyší rozkaz nadřízeného generála. Ke svému překvapení ale slyšel dětský hlas a přání promluvit se Santa Clausem. Nápad zaujal velení NORAD, které přes média pak zřídilo speciální vánoční telefonickou linku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump v křížku s demokraty: Federální úřady nedostanou peníze, dokud nebude zeď

Chlapec si chtěl hrát na Santu, z komína ho po několika hodinách museli vyprostit hasiči

Související články