1 finance pro migranty

Ať platí bohatí. UNHCR žádá o větší pomoc pro země, které se starají o uprchlíky

, NOVÉ

Témata: , ,

Rozvinuté země by měly více finančně pomáhat rozvojovým státům, které pečují o běžence. Při své návštěvě Egypta to v neděli řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. On sám by udělal cokoliv pro to, aby uprchl, kdyby byl uvězněn v tak odporných uprchlických střediscích, jako jsou ty ve válkou zdevastované Libyi.

Podle Grandiho země jako Egypt nemají dostatečné uznání za svou péči o migranty. Pro Káhiru proto chce požadovat zvýšení humanitární pomoci. Vyjádřil také naději, že více zdrojů pro uprchlíky v Africe přinese i letošní egyptské předsednictví v Africké unii. Zdůraznil přitom, že na chudé jižní polokouli žije v současné době zhruba 85 procent z celkových 68 milionů běženců a násilím vysídlených osob na světě.

Grandi také připomněl, že počet uprchlíků mířících přes Středozemní moře do Evropy v porovnání s předešlými lety výrazně klesl. Lidé, kteří prchají před válkou a chudobou, se však i nadále hromadí v zadržovacích centrech například v Libyi. Ochránci lidských práv přitom upozorňují na příšerné podmínky v podobných zařízeních. Lidé zde trpí hlady nebo se stávají oběťmi znásilnění či bití.

"Kdybych byl uprchlíkem nebo migrantem nebo kýmkoliv, kdo by šel do takového střediska, udělal bych cokoliv, abych se odtud dostal, i kdybych věděl, že riziko, že zemřu, je vysoké," prohlásil Grandi.

Podle agentury AFP žije nyní v Egyptě bezmála 250.000 uprchlíků zaregistrovaných v UNHCR. Více než polovina z nich pochází ze Sýrie. Káhira je přitom považována za dobrý příklad spolupráce v boji proti migrační vlně mířící do zemí EU, píše agentura AP. Země přesto odmítá zřídit "platformy pro vylodění", kde by bylo možné běžence zachráněné na moři vysadit.

"Ze strany místní vlády jsme slyšeli jasně a nahlas, že zde žádný tábor nebo středisko nezřídí... upřímně si myslím, že mají pravdu," dodal Grandi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Migranti a honička na dálnici. Policisté zastavili osobní auto převážející osm ilegálů

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.