Datum narození ovlivňuje odolnost proti chřipce, zjistili vědci
Chřipkové viry
To, v jakém roce se člověk narodil, může poměrně významně ovlivnit reakci na chřipkový virus. Zjistili to vědci z McMaster University, kteří své poznatky publikovali v odborném časopisu Clinical Infectious Diseases.
Z výzkumu vědců vyplynulo, že imunitu vůči virům chřipky významně může ovlivnit to, s jakým typem viru se člověk setká jako první. U lidí, kteří se narodili například v roce 1949 a mohli přijít do styku hlavně s virem H1N1, je podle vědců pravděpodobné, že budou se zvýšenou citlivostí reagovat právě na tento typ viru. To samé platí třeba o roce narození 1970, kdy se mohli lidé setkat s virem H3N2. Právě první typ chřipky, s nímž se člověk v životě setká, významně určuje schopnost odolávat chřipce po zbytek života.
Vědci vycházeli z údajů o minulých epidemií chřipky. Mezi lety 2003 až 2006 byl postrachem virus tzv. ptačí chřipky, způsobený typem H5N1. Většina lidí, kteří tehdy zemřeli na infekce spojené s virem H5N1, byla ve věku, kdy jejich první chřipkové infekce byly spjaty s virem H3N2, tedy virem z opačné skupiny chřipkových virů.
V roce 2009 došlo k pandemii chřipky H1N1. Tento virus byl velmi podobný těm, které planetou putovaly od roku 1918 do roku 1957, a poté mezi léty 1977 až 2009. Lidé, kteří se s tímto virem setkali před rokem 1957 se s pandemií vypořádali velmi dobře. Naopak velmi silně byli postiženi lidé ve věku 30 až 40 let, kteří v mládí přišli do styku s virem H3N2. Virologové tak mluví o „imunologickém otisku“, který formuje právě první nákaza s níč se v životě potkáme.
Vědci chtějí chtějí chřipkové viry zkoumat i nadále, zaměřit se chtějí zejména na domácnosti, kde se chřipka také často přenáší.
V České republice je v současné době vyhlášena chřipková epidemie. Hlavní hygienička ČR ji vyhlásila, protože celostátní nemocnost překročila 1865 osob ze 100 000.