Do roku 2030 bude očkování na rakovinu, tvrdí spoluautoři vakcíny proti covidu
LÉČBA RAKOVINY
Vědci z německé společnosti BioNTech, která společně s Pfizerem vytvořila jednu z nejpopulárnějších očkovacích látek proti covidu-19, věří, že se do roku 2030 podaří vytvořit vakcínu proti rakovině. Pomoci k tomu má právě revoluční technologie, kterou použili pro vývoj covidových vakcín. Informuje o tom server The Guardian.
Manželé Özlem Türeciová a Uğur Şahin, kteří BioNTech spoluzaložili, dosáhli v poslední době jistých průlomů, na zakládě kterých věří, že je možné očkování proti rakovině vyvinout už do konce tohoto desetiletí. Technologie mRNA, kterou vakcína Pfizer/BioNTech využívá, totiž může být údajně upravena tak, aby imunitní systém napadal rakovinné buňky namísto invazivních koronavirů.
Vakcína mRNA funguje tak, že do těla přenáší genetické instrukce pro neškodné „spike“ bílkoviny viru. Instrukce přebírají buňky, které pak vylučují tyto bílkoviny. Ty pak říkají protilátkám a dalším obranným mechanismům imunitního systému, co mají hledat a na co mají zaútočit.
Stejným způsobem lze imunitní systém připravit na vyhledávání a ničení rakovinných buněk, uvedla Türeciová, vedoucí lékařka společnosti. Místo kódu, který identifikuje viry, vakcína obsahuje genetické instrukce pro rakovinné antigeny – bílkoviny, které jsou na povrchu nádorových buněk.
Problémem může být fakt, že rakoviny existuje mnoho typů, které mají na povrchu různé druhy bílkovin. Tím pádem je velmi obtížné vytvořit vakcínu, která by byla zaměřena na všechny rakovinné buňky a ne na zdravé tkáně.
BioNTech se prý během pandemie naučila vyrábět mRNA vakcíny rychleji a lépe pochopila, jak na ně reaguje imunitní systém lidí. Intenzivní vývoj a rychlé zavedení očkovací látky také pomohl regulátorům léčiv vypracovat, jak vakcíny schvalovat. „To určitě urychlí i naši vakcínu proti rakovině,“ dodala Türeciová.