VIDEO: Napětí v Číně. Kvůli Pelosiové přesouvá balistické střely a letadlové lodě
CESTA PELOSIOVÉ NA TCHAJ-WAN
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová přistála v úterý odpoledne na Tchaj-wanu. Od cíle ostrovní stát navštívit ji tak neodradila ani varování Číny a přesouvání čínské válečné techniky k Tchaj-wanu. Svědci přináší videa z ulic měst, kterými projíždí kolony obrněných vozidel ve snaze demonstrovat sílu. Dokonce se objevily záběry balistických střel. Pozadu nezůstaly ani ozbrojené složky USA a Tchaj-wanu.
Čína návštěvu vysoké americké představitelky na území, které považuje za své, nese mimořádně nelibě. „Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře,“ varoval v úterý čínský ministr zahraničí Wang I. Peking ihned po přistání Pelosiové ohlásil rozsáhlé vojenské cvičení.
„Návštěva naší delegace na Tchaj-wanu je projevem neochvějného amerického závazku podporovat tchajwanskou demokracii,“ uvedla Pelosiová na twitteru.
Pláže a ulice čínské provincie Fu-ťien, která je Tchaj-wanu nejblíže, jsou podle dostupných informací a záběrů plné tanků a obrněných vozidel. Více jsme o tom psali zde. Na záběrech jsou vidět desítky kusů vojenské techniky.
China: Footage showing that #Chinese tanks and armored vehicles deployed on the streets of #Fujian Province #Pelosi #Taiwan #ChinaTaiwanCrisis #TaiwanIsNotChina pic.twitter.com/rQW9bDMjTy
— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) August 2, 2022
PLA military armor continues to reach Fujian near the Taiwan Strait for military exercises.#China #Taiwan #TaiwanIsNotChina #Taiwanchina #Pelosi #Russia #USA pic.twitter.com/K5cv295Adw
— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) August 2, 2022
Údajně byla ale v ulicích měst spatřena i vozidla s čínskými balistickými střelami, konkrétně DF-5B, které mohou nést i nukleární hlavice.
China‘s intercontinental ballistic missile(ICBM) DONGFENG5b can be seen on China‘s street. DF5b has an estimated range of 12,000 to 15,000 kilometers and can carry 3-8 hydrogen warheads.#ChinaTaiwanCrisis #Taiwan #Pelosi pic.twitter.com/AUo3o48Xx7
— Bing (@Carl_from_earth) August 2, 2022
Objevily se v čínských médiích zprávy, že Čína vyslala na moře i své dvě letadlové lodě.
#Latest Both of aircraft carriers of the #PLA Navy have reportedly moved out from their homeports respectively amid #Pelosi‘s possible visit to the island of #Taiwan, which media reported could happen Tuesday evening. @globaltimesnews pic.twitter.com/JDPWoBZaab
— Zhang Meifang张美芳 (@CGMeifangZhang) August 2, 2022
Čínská letadla dnes ráno prolétla v blízkosti střední linie rozdělující průliv mezi ostrovem a pevninou a několik čínských válečných lodí se od pondělí zdržovalo v blízkosti této neoficiální námořní hranice.
Odpověď Tchaj-wanu a USA
USA a Tchaj-wan ale nezahálejí. Ostrovní stát vyslal Pelosiové naproti osm stíhaček Mirage 2000.
#Taiwan is preparing eight French-made Mirage 2000 fighter jets to escort Nancy #Pelosi in Taiwan‘s airspace. pic.twitter.com/oXqdN4Tfyp
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
Některé tchaj-wanské ostrovy vstoupily do stavu bojové pohotovosti, informuje médium TVBS. To se prý naposledy stalo v roce 1996.
V pondělí zase psal japonský server Nikkei, že Spojené státy do blízkosti Tchaj-wanu přesunují některé letadlové a válečné lodě, například USS Ronald Reagan. Ta proplouvala Jihočínským mořem a v současné době se nachází ve Filipínském moři, východně od Tchaj-wanu a Filipín a jižně od Japonska. Více jsme o tom psali zde.
Bílý dům varoval Čínu před přehnanou reakcí na cestu Pelosiové na Tchaj-wan.