1 Incident v Melbourne

Do davu chodců najel Australan afghánského původu, druhý zadržený vše natáčel

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Devatenáct lidí utrpělo zranění, když do davu v centru australského města Melbourne najel terénní vůz. Podle policie šlo o záměrný čin, avšak zatím není důvod se domnívat, že by se jednalo o terorismus. Řidiče, jímž je Australan afghánského původu, a dalšího muže policisté zadrželi. Motiv činu řidiče, který je podle všeho duševně nemocný, zatím jasný není.

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času (před sedmou ráno SEČ). Policie původně informovala o 14 zraněných, premiér státu Viktorie Daniel Andrews později oznámil, že do nemocnic muselo být převezeno 19 osob. Čtyři z nich jsou ve vážném stavu, včetně dítěte v předškolním věku, jež utrpělo zranění hlavy, uvedla australská média.

Dvaatřicetiletý řidič vozu je podle policie zřejmě nejen duševně nemocný, ale i drogově závislý. „Pokud je nám známo, podstupuje léčbu duševní choroby,“ prohlásil policejní komisař státu Viktorie Shane Patton. Podle Pattona byl dotyčný znám policii kvůli dopravním přestupkům a „méně závažným trestným činům“.

„Nemáme v tuto chvíli žádné důkazy či tajné informace, které by naznačovaly spojení jeho činu s terorismem,“ uvedl Patton k dnešnímu najíždění řidiče do chodců.

Policisté zadrželi také druhého podezřelého, který si incident natáčel na mobilní telefon a který měl u sebe v batohu tři nože. Policie vyšetřuje, jestli byl 24letý mladík do útoku nějak zapleten. „V této fázi vyšetřování nepředpokládáme, že by tomu tak bylo,“ řekl policista Patton.

Podle svědků, s nimiž hovořila australská televize ABC, vjelo auto do davu rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu a řidič vůbec nezpomaloval. Místo bylo plné chodců.

Na prvních snímcích z místa je vidět několik lidí ležících na zemi poblíž bílého auta. Jedna svědkyně místní rozhlasové stanici 3AV řekla, že auto „kosilo lidi a ostatní se rozutekli“. Policie požádala občany, aby k místu nechodili.

„Zatímco federální a státní policie a bezpečnostních agentury pracují společně na zajištění místa činu a vyšetřování tohoto šokujícího incidentu, v myšlenkách a motlitbách jsme s oběťmi a záchranáři, kteří je ošetřují,“ napsal na twitteru australský premiér Malcolm Turnbull.

Hlavní ulice australských měst jsou tento týden plné lidí na předvánočních nákupech. V Melbourne bylo v centu města postaveno zhruba 140 betonových překážek a bezpečnostní barikády nainstalovalo na hlavních pěších třídách i město Sydney. Úřady podobná opatření přijaly po útocích v Evropě i Spojených státech, uvedla agentura Reuters.

Australská média připomínají, že dnešní incident se stal nedaleko místa, kde v Melbourne v lednu v podobné situaci přišli o život čtyři lidé a přes 20 osob bylo zraněno. Podle policie tehdy nešlo o teroristický útok, ale přesto po této události byla ve městech zpřísněna bezpečnostní opatření na pěších zónách.

Čtěte také: Na italských vánočních trzích najel opilý řidič do lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.