Německá média ovládá levice, veřejnost je manipulována, tvrdí bývalý šéf kontrarozvědky
KRITIKA MÉDIÍ
Někdejší šéf německé kontrarozvědky Hans-George Maassen se pustil do kritiky médií, která obvinil z jasného příklonu k levici. Podle něj především mezi veřejnoprávní televizí ARD a levicovou scénou existuje silné propojení. Maassen proto navrhl, aby byly „charakterové vlastnosti“ některých redaktorů otestovány. Takto se vyjádřil v rozhovoru pro soukromou stanici TV Berlin. Na Maasse se ihned sesypala kritika ze strany mnoha novinářů a také levicových stran, které hovoří o „útoku na svobodu tisku“. Maassen musel v roce 2018 opustit svou funkci poté, co zpochybnil tvrzení kancléřství, že se ve východoněmeckém Chemnitzu odehrály štvanice proti migrantům.
Maassen, který bude k nelibosti některých straníků v podzimních volbách do spolkového sněmu kandidovat za CDU, v televizním rozhovoru nebývale ostře zkritizoval hlavní německá média, a to především ta veřejnoprávní v čele s televizní ARD a rozhlasovou NDR.
„Pokud je zde možnost, že existuje spojení mezi Tagesschau (zpravodajské vysílání – pozn. red.) nebo mezi lidmi, kteří pracují pro veřejnoprávní vysílání a levicovou až krajně levicovou scénou, pak by to opravdu stálo za prozkoumání,“ vyjádřil se Maassen rozhovoru, konkrétní příklady ale neuvedl.
Ikarův moment u Zelených
KOMENTÁŘ
Podle Maasena už neexistuje vyváženost ve veřejnoprávním zpravodajství, které tíhne právě k levicové části spektra. Exšéf tajné služby také hovoří o „manipulaci s veřejnými názory“. NDR by tak dle Maassena měla zřídit vyšetřovací výbory, které by „otestovaly charakterové vlastnosti“ některých redaktorů.
½ Presse- und Rundfunkfreiheit haben in Deutschland Verfassungsrang. Unabhängiger Journalismus und ein politisch unabhängiger #OERR sind für die Demokratie unverzichtbar.
— Hans-Georg Maaßen (@HGMaassen) July 4, 2021
2/2 Tendenziöse Berichterstattung im #OERR kritisiere ich. Auch das gehört zur Meinungsfreiheit. Klar ist aber: Eine „Gesinnungskontrolle“ journalistischer Arbeit durch die Politik darf es nicht geben.
— Hans-Georg Maaßen (@HGMaassen) July 4, 2021
Místopředsedkyně poslaneckého klubu sociálních demokratů Katja Mastová obvinila Maassena ze spojenectví s pravicovou Alternativou pro Německo (AfD) a označila jeho výroky za nebezpečné. Podle zeleného politika Konstantina von Notze se zase jedná o „útok na svobodu tisku“.
Ministerská předsedkyně Porýní-Falcu Malu Dreyerová (SPD) se nechala slyšet, že od Maassena se jiné vyjádření ani nedalo čekat a jediný jeho cíl je „otřást důvěryhodností žurnalistiky“.
Průlom v energiích: Evropská komise navrhne zdanit letecké palivo
NÁVRH ZDANĚNÍ LETECKÝCH PALIV
Maassen vyvolal před téměř třemi lety na německé politické scéně bouři svým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce mladým Syřanem odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později změnil rétoriku a uvedl, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy.
V roce 2019 zase upoutal Maassen pozornost svým výrokem o tom, že migrace přes Středozemní moře by měla být okamžitě zastavena. Podle něj jsou lidé z některých nevládních organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, nebezpeční fanatici, kteří tak chtějí prezentovat svou morální nadřazenost. Psali jsme o tom zde.