Průměrná mzda v ČR už je téměř 32 000 korun. Dvě třetiny lidí na ni však nedosáhnou

Průměrná mzda v ČR už je téměř 32 000 korun. Dvě třetiny lidí na ni však nedosáhnouNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Zvýšení hrubé mzdy

Echo24

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta. Podle strukturálních výdělkových statistik však na takovou mzdu až dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Průměrná mzda v Česku poprvé přesáhla 30 000 korun ve 4. čtvrtletí 2017, když meziročně stoupla na 31 661 korun. V letošním prvním čtvrtletí dosáhla podle revidovaných údajů 30 267 korun, což bylo meziročně o 8,6 procenta více. Tempo meziročního růstu je tak v letošním roce vyrovnané.

„V druhém čtvrtletí vzrostly mzdy bez výjimky ve všech odvětvích, a to o více než šest procent. Nejvíce v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech o 13,1 procenta. Z regionů se mzdy nejvíce zvýšily zaměstnancům ve Středočeském kraji,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

„Mzdy v ČR ve druhém letošním čtvrtletí překonaly očekávání trhu. Do konce letošního roku bude ale tento rekord opět překonán. V posledním letošním čtvrtletí by průměrná měsíční mzda měla přesáhnout úroveň 34 tisíc korun,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Průměrná mzda roste v Česku v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,4 procenta na 27 236 korun. U mužů konkrétně na 29 782 korun a u žen na 24 514 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu zhruba mezi 12 725 a 51 576 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Minimální mzda se má zvyšovat každý rok, i v době recese. Nenasytné odbory

Související články