Děly se zvláštní věci... Možná mě odvolají, připouští náměstkyně primátorky

Děly se zvláštní věci... Možná mě odvolají, připouští náměstkyně primátorkyNOVÉ
Náměstkyně primátorky Petra Kolínská Foto:

Foto: www.praha.eu

Domov

Odvolání náměstkyně primátorky

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) připouští, že se ji pokusí na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva odvolat. O prohloubení krize v koalici složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) svědčilo dle náměstkyně dění na jednání rady. Podle spekulací by mohla skončit také radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Odvolání radních by znamenalo konec pražské koalice. Podle předsedy zastupitelského klubu ČSSD Lukáše Kauckého jsou informace o možném odvolání radních pouhé spekulace. Po dubnovém zastupitelstvu řeší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) svoji další existenci v dohodovacím řízení.

„Na včerejší (úterní) radě se děly dost zvláštní věci, které se normálně nedějí. Beru to jako nějaké předznamenání toho, co se bude dít na zastupitelstvu. Byla několikrát porušena koaliční smlouva ze strany ANO, když jsem na to upozornila, tak mi paní primátorka (Adriana Krnáčová) odpověděla, že žádná koaliční smlouva už neexistuje,“ uvedla náměstkyně primátorky Kolínská.

Kolínská je vystavena tlaku uvnitř koalice opakovaně. Důvodem má být spor o dopravní stavby, které má Kolínská blokovat. Podle náměstkyně je však hlavním důvodem to, že klade developerům při projednávání změn územního plánu nepříjemné otázky a developeři tlačí na projednávání změn tak, jak to bylo v minulosti. „ANO chce být zejména s velkými developery za dobře,“ dodala Kolínská.

Zatímco podle Kolínské si o odvolání „už cvrlikají vrabci na střeše“, radní pro životní prostředí a infrastrukturu informace zaskočila. „Jsem z toho přiznám se trochu překvapená, protože na rozdíl od Petry Kolínské, vůči které má ANO a ČSSD dlouhodoběji výhrady, tak vůči mně tam žádné výhrady nezaznívaly. Opravdu nevím ten důvodu,“ uvedla Jana Plamínková.

„Jedná se opravdu pouze o spekulace, byť tlak ze strany opozice je na obě radní velmi silný,“ řekl Lukáš Kaucký z ČSSD. Také místopředseda zastupitelského klubu Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) považuje informace o možném odvolání radních za spekulace. Koaliční partneři se zástupci Trojkoalice o odvolání Kolínské a Plamínkové nemluvili. „Nevidím důvod, proč by měly být kolegyně odvolány. Myslím si, že koaliční věci se plní,“ řekl Wolf.

V případě rozpadu koalice by menšinovou radu podpořily opoziční kluby TOP 09 a ODS. Musela by však přistoupit na několik podmínek, které se týkají dopravy, územního plánu, rozpočtu a mostů.

Koalice je od začátku května v takzvaném dohodovacím řízení, kdy ANO, ČSSD a Trojkoalice vyjednávají o další spolupráci. Spory mezi ANO a ČSSD na straně jedné a Trojkoalicí na straně druhé jsou dlouhodobé a podle opozice paralyzují rozvoj města.

Současný spor v pražské koalici vyvolalo hlasování o programu posledního zastupitelstva, kdy se politici přeli, kam bude zařazen materiál o možné demolici Libeňského mostu. Původně měl být projednáván odpoledne, nakonec ale zastupitelé odsouhlasili, aby byl prvním bodem jednání. To se nelíbilo Trojkoalici, a pro podobu programu nehlasovala, neboť by se podle jejích představitelů nemohla k tématu vyjádřit veřejnost. Podle ANO šlo o porušení koaliční smlouvy, což vedlo k vyvolání dohodovacího řízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

‚Postavil se nenávisti.‘ Náměstkyně Kolínská chce ocenit Bangu

Existuje ještě v Praze koalice? ANO, ČSSD a Trojkoalice zahájily dohodovací řízení

Související články