‚Postavil se nenávisti.‘ Náměstkyně Kolínská chce ocenit Bangu

DOZVUKY ČESKÉHO SLAVÍKA

‚Postavil se nenávisti.‘ Náměstkyně Kolínská chce ocenit BanguNOVÉ
Petra Kolínská. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Strana zelených
Domov

vb Echo24

Hudebník Radek Banga, který čelí vlně výhrůžek kvůli tomu, že veřejně odsoudil kapelu Ortel, by měl dostat Cenu hlavního města Prahy. Myslí si to aspoň náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (SZ), která Bangu – známějšího pod pseudonymem Gipsy – na tuto cenu navrhla. Možné ocenění pro Bangu chce probrat na úterním jednání Rady hlavního města Prahy, informuje server Lidovky.cz.

„Atmosféra ve společnosti v poslední době houstne, jazyk nenávisti začíná být stále více normou, a to i mimo sociální sítě. Hudebník Radek Banga se s tím snaží nejen svojí tvorbou bojovat,“ uvedla Kolínská na svém facebookovém profilu.

Kolínská dodala, že Banga se podle ní řadu let podílí na různých charitativních akcích. „Za své statečné vystoupení proti nenávistné muzice dnes čelí výhrůžkám a zastrašování. Nejen proto jsem jej navrhla na udělení Ceny hlavního města Prahy. Jsem přesvědčena, že si jí dnes zaslouží tak jak málokdo,“ napsala.

Návrh na udělení Ceny hlavního města Prahy může podle serveru Lidovky.cz předložit komisi Rady hlavního města Prahy jakýkoli občan či instituce. Komise po posouzení návrhů doporučuje jmenování, které však musí schválit ještě městská rada a zastupitelstvo.

Samotná Kolínská prý zatím neví, jestli pro svůj návrh získá i své kolegy. Podle vlastních slov ale očekává, že na úterním jednání rady by na ocenění pro Bangu mohla přijít řeč a že by s ostatními mohla dojít ke shodě.

Umrlčí lebky na Slavíku

O Bangovi se v posledních dnech hovořilo především v souvislosti s udělováním cen Český slavík. Na druhém místě se totiž v soutěži umístila plzeňská kapela Ortel, jejíž texty jsou podle kritiků xenofobní a vybízí k nenávisti. Frontman kapely Tomáš Ortel se kromě toho umístil samostatně na druhém místě v kategorii zpěváků.

Banga na úspěch kontroverzní kapely reagoval pískotem a následně i odchodem ze sálu. Později na svém Facebooku zveřejnil příspěvek, v němž poukázal na to, že členové kapely si na slavnostní ceremoniál oblékli košile s lebkami a zkříženými hnáty. Podobný symbol přitom používaly nacistické jednotky SS. „Tleskali jste nacistům,“ vzkázal Banga ostatním účastníkům ceremoniálu, kteří kapele tleskali.

Čtěte také: Tleskali jste nacistům, obvinil Gipsy kolegy na Slavíku

Za to se na jeho hlavu snesla vlna výhrůžek a sprostých nadávek. Lidé ho v diskusích označovali například jako „černého č*ráka“ a přáli mu stejný osud, jaký za druhé světové války stihl řadu Romů, tedy smrt.

Romský hudebník přitom nebyl jediný, kdo měl výhrady k umístění kapely Ortel. Proti průběhu večera se ohradila i herečka Iva Pazderková nebo novinář serveru Stream.cz Jan Tuna. Nepřímo se proti Ortelu ohradil i zpěvák Pekař, který uvedl, že Slavík by byl lepší, „kdyby tu nebyli lidi, kteří tu podle mě být nemají“.

Čtěte také: Slavík a Ortel. Lucie Bílá odsoudila Bangu. „Některé věci se říkají jen v soukromí“