Tleskali jste nacistům, obvinil Gipsy kolegy na Slavíku

'ORTEL SI S NÁMI VYTŘEL ZADEK'

Tleskali jste nacistům, obvinil Gipsy kolegy na SlavíkuNOVÉ
Kapela Ortel na vyhlášení Českého slavíka Foto: FOTO: ČTK
Domov

vb Echo24

Zpěvák Radek Banga, který je známější pod pseudonymem Gipsy, se velice ostře ohradil vůči některým kolegům z branže. Rozčílilo ho, že na sobotním udílení Českých slavíků tleskali xenofobní kapele Ortel, která skončila na druhém místě. „Tleskali jste nacistům,“ vzkázal jim Banga.

Banga poukázal především na to, že členové kapely Ortel si na sobotní ceremoniál oblékli košile se symbolem lebky a zkřížených hnátů. Podobný symbol totiž za vlády Adolfa Hitlera používaly nacistické jednotky SS, které byly mimo jiné odpovědné za vyvražďování Židů a za miliony mrtvých. Takzvanou „umrlčí lebku“ esesmani nosili například na svých čepicích.

„Jak je možné, že evidentní projev nacismu byl nejen tolerován, ale on byl naprosto přehlídnut?“ ptá se na Facebooku Banga. „Ortel si s celým českým národem vytřel zadek. A já tam stojím, pískám a jsem svědkem toho, jak 99% sálu tleská. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu – TLESKALI JSTE NACISTŮM,“ dodává.

Podle romského hudebníka je klíčové, aby lidé v podobných situacích nemlčeli a dali najevo svůj nesouhlas. „Pánové a dámy, mlčeli jste. A mlčení je tichý souhlas. Rozhodli jste se špatně, tak jako mnozí v roce 1938. A všichni víme, jak to dopadlo. Na to bychom neměli zapomenout, protože historie nám ukazuje, kam až může nenávist zajít,“ píše.

Banga ostatně svůj nesouhlas s Ortelem vyjádřil už na sobotním vyhlášení – když zpěvák skupiny přebíral ocenění za druhé místo (stříbrného slavíka), Banga na protest opustil sál. Z hlediště byl rovněž slyšet pískot.

Zpěvák Tomáš Ortel po převzetí ceny poděkoval fanouškům za podporu. „Chci popřát všem našim fanouškům. Už od rána se to s našima fanouškama tak žene a drží nám palce a vlastně nás dostali až do tohoto předávání. Neuslyšíte nás jen tak v rádiích, ale musíte si nás vyhledat,“ uvedl. „Dávejte pozor s potleskem. Víte o tom, že poté musíte vysvětlovat, proč jste vlastně tleskali,“ dodal Tomáš Ortel v přímém přenosu Českého slavíka na TV Nova.

Kapela Ortel bývá dlouhodobě spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají xenofobní texty namířené proti menšinám, napsala ČTK. Frontman kapely Tomáš Ortel rovněž v minulosti vystoupil na demonstraci, kterou pořádala extremistická Národní demokracie. Působil rovněž v neonacistické ksupině Conflict 88. Kapela také složila píseň, kterou jako svoji hymnu používá Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Čtěte také: Kdo přijde podpořit Zemana? Antisemita, komunista, nácek…

Účast a umístění Ortelu v Českém slavíku vyvolalo bouřlivé diskuse už loni. Skupina Ortel tehdy stejně jako letos skončila na druhém místě za vítězným Kabátem. Frontman kapely Tomáš Ortel tehdy jako zpěvák skončil na třetím místě.

Skupina českých spisovatelů následně vyzvala sponzora ankety Český slavík Karlovarské minerální vody (KMV), aby se jasně distancovaly od zpěváka Tomáše Ortela a jeho skupiny Ortel.

Čtěte také: Spisovatelé tlačí na sponzora Slavíků kvůli xenofobii Ortelu