Kdo přijde podpořit Zemana? Antisemita, komunista, nácek...

Extremisté na pochodu

Kdo přijde podpořit Zemana? Antisemita, komunista, nácek...NOVÉ
Adam B. Bartoš s oprátkou na červencové demonstraci Národní demokracie. Foto: Reprofoto: YouTube.com/PRESS NET TV
1
Domov
Vojtěch Beran

Předseda extremistické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, který se „proslavil“ i zveřejňováním seznamů českých Židů, na sobotu plánuje uspořádat demonstraci na podporu prezidenta Miloše Zemana. Bartošovy některé výroky jsou ale natolik drsné, že se jeho demonstrace odmítl zúčastnit jak předseda DSSS Tomáš Vandas, tak předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Oba tito muži jsou přitom sami známí svými extrémními postoji, které zaujímají v některých otázkách. Bartoš se proto musel poohlédnout jinde. Nakonec situaci vyřešil, když pozval člena Okresního výboru KSČM v Domažlicích. Demonstraci má svým řízným hlasem zahájit zpěvák s neonacistickou minulostí Tomáš Ortel.

Příznivci Národní demokracie se sejdou tuto sobotu na Václavském náměstí. Svým shromážděním chtějí jednak podpořit prezidenta Miloše Zemana a jednak vyjádřit svůj odpor vůči „vlastizrádným politikům, médiím a neziskovkám“. Kromě toho budou demonstrovat „za demisi vlády, za předčasné volby a za svrchovaný český stát“.

Z Václavského náměstí se demonstranti vydají pochodem směrem k Pražskému hradu, dokud neskončí na Hradčanském náměstí. Zde ke shromážděným lidem promluví předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. Kromě něj se mikrofonu ujmou i další řečníci, z nichž nejpozoruhodnější je asi člen okresního výboru KSČM v Domažlicích Petr Cvalín.

Cvalín svou účast vysvětluje tím, že má strach o budoucnost České republiky. „Není mi lhostejná současná situace v Evropě, která může mít nepříjemné následky pro Českou republiku, a proto vystoupím na zmiňované demonstraci coby soukromá osoba,“ řekl domažlický komunista serveru ECHO24.cz.

Skutečnost, že bude stát vedle Bartoše, který bývá některými kritiky označován jako „nacista“ a jehož strana Národní demokracie pravidelně figuruje ve výročních zprávách ministerstva vnitra o extremismu, Cvalínovi zřejmě nevadí.

To, že bude mít Cvalín projev na stejné akci jako Bartoš, koneckonců nevadí ani jeho domovské KSČM. Mluvčí komunistické strany Robert Kvacskai se pro ECHO24.cz vyjádřil v tom smyslu, že strana sice „dlouhodobě zastává odlišná stanoviska“ než Národní demokracie, ale účasti svého člena na sobotní akci bránit nehodlá. „Účast pana Petra Cvalína na sobotní akci je jeho soukromou iniciativou,“ uvedl.

K Bartošovi se nehlásí ani Okamura

Zajímavé přitom je, že Adam B. Bartoš je postava natolik kontroverzní, že se od něj distancují i ostatní strany a organizace, jež bývají někdy řazeny ke krajní pravici. Například předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas serveru ECHO24.cz sdělil, že by si s Bartošem „nikdy nestoupl na jedno pódium“.

Ve stejném smyslu se vyjádřil i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. „Hnutí SPD ani já se už nikdy nebudeme účastnit žádné akce, kterou pořádá Adam Bartoš z Národní demokracie, protože my prosazujeme náš program legislativními změnami. Odmítám vystupovat s kýmkoliv, kdo má při svých projevech v ruce oprátku,“ uvedl Okamura.

Okamura tím reagoval na červencovou demonstraci na Václavském náměstí, kam si příznivci Národní demokracie přinesli makety šibenic. Protestující své šibenice doplnili nápisy „Za vlastizradu“. Té se podle nich dopustili někteří čeští politici svým pozitivním přístupem k přijímání uprchlíků. Vlastní oprátku si tehdy ostatně přinesl i Bartoš, který uvedl, že jde o „vzkaz“ těmto politikům.

Čtěte také: ‚Za vlastizradu!‘ Protiimigrační řvouni nesli Sobotkovi šibenici

Spojence ale Bartoš nenajde ani v Konvičkově Bloku proti islámu (BPI), který dlouhodobě uvádí, že s Národní demokracií nechce mít nic společného. „Nikdo z našeho Bloku na Bartošově akci nevystoupí. Nemůžeme spolupracovat s lidmi, kteří nechtějí postupovat legálními prostředky,“ řekl serveru ECHO24.cz mluvčí BPI David Štěpán.

Samotný Bartoš, který se nijak netají tím, že by si přál sjednotit české protiimigrantské strany, se přitom ještě minulý týden chlubil, že v souvislosti se svou sobotní akcí oslovil zástupce všech tří výše zmíněných organizací. O vystoupení Tomáše Vandase a zástupců SPD přitom hovořil jako o hotové věci. V rozhovoru pro Svobodný vysílač zároveň vyjádřil přání pozvat někoho z okolí prezidenta Miloše Zemana. Žádný zástupce Hradu se ale sobotní akce nezúčastní, potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Demonstrace na Hradčanském náměstí podle svolavatele, kterým je kromě Národní demokracie ještě Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem, skončí v 18 hodin. Bartoš v předstihu avizoval, že organizátoři během shromáždění rozsvítí vlastní vánoční stromeček jako náhradu za slavnostní rozsvěcení vánočního stromku na Staroměstském náměstí, které muselo být z bezpečnostních důvodů zrušeno.

Je ovšem docela dobře možné, že s rozsvěcením stromečku to dopadne stejně jako s účastí Tomáše Vandase. Tedy, že zůstane jen u slov.

Čtěte také: ‚Dobytek!‘ Nacionalisté se na Vyšehradě vrhli na své kritiky