‚Dobytek!‘ Nacionalisté se na Vyšehradě vrhli na své kritiky

Akce Národní demokracie

‚Dobytek!‘ Nacionalisté se na Vyšehradě vrhli na své kritikyNOVÉ
Potyčka s dvojicí kritiků Foto: Repro: ČT
2
Domov

oj Echo24

Na pražském Vyšehradě se dnes sešly asi dvě stovky přívrženců krajně pravicové Národní demokracie. Akce proti přijímání uprchlíků a za vystoupení z EU se konala na pozadí průvodu Prague Pride. Účastníci z řad nacionalistů tu za přítomnosti svého předáka Adama B. Bartoše i skládali slib, že budou chránit zemi proti „nepřátelům“. V jednom okamžiku došlo i k roztržce, když se nacionalisté pustili do dvou odpůrců.

Jak je vidět na záběrech z akce, jeden z odpůrců dorazil v tričku s Davidovou hvězdou, druhý zase s Václavem Havlem na hrudi. Muži u sebe měli papír s textem „Pravda a láska proti náckům, komunistům, extremismu, islamismu, antisemitismu a demenci“ a mlčky ho drželi nad hlavami. To se znelíbilo příznivcům Národní demokracie, kteří začali skandovat urážlivá hesla – například „Dobytek! Dobytek“ – a začali se směrem k oběma mužům tlačit. Po několikaminutové strkanici dvojici odpůrců nakonec odvedli do bezpečí členové antikonfliktního týmu.

Čtěte také: ‚Všichni jsme stejně teplí.‘ Velká Prague Pride, menší protiakce

Na protestní akci zaznívaly i výpady proti Izraeli a USA, slyšet bylo i oblíbené nacionalistické „Čechy Čechům!“ nebo „Všichni, kdo přišli ve vetřelecké vlně, půjdou pryč! Do jednoho!“, což byla zjevná narážka na současnou vlnu uprchlíků. Akci zastřešoval známý krajně pravicový aktivista Adam B. Bartoš, který zároveň přednášel hlavní proslovy. Jako protiakce se zde konala také demonstrace odpůrců xenofobů, kterých přišlo odhadem o několik desítek méně.

Stoupenci Národní demokracie, která je v některých názorech ještě radikálnější než podobně orientovaná iniciativa Islám v ČR nechceme, se poté vydali směrem na Kavčí hory. Tam před budovou České televize podle serveru iDnes.cz spílali jejím pracovníkům do vlastizrádců, skandovali „Mluvte pravdu“, „Pojďte ven!“ a vzkazovali řediteli ČT: „Dvořáku, vypadni!“

Zhruba kolem sedmé hodiny večerní Baroš svým přívržencům zavelel k rozpuštění protestu.

Čtěte také: Trefte do černého! Policie prověřuje Bartošovy rasistické plakáty