5 Lynchovský showroom

Dílo tajemné designérky: dům, který postavil alchymista Rudolfa II.

UVNITŘ FOTOGALERIE

Témata:

Přemýšlela jsem, jaký dům či interiér se nejlépe hodí pro vánoční čas. Volba nakonec padla na showroom designérky šperků Janji Prokić, jenž byl nedávno otevřen na Uhelném trhu v Praze – v raně barokním domě, který se prý původně jmenoval U Vlčího hrdla a postavil si ho hlavní alchymista Rudolfa II., což k tajemné Janje sedí.

Narodila se v srbském Bělehradě a od devíti let žije v Praze. Po gymnáziu Mensa studovala AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla, VŠUP u Kurta Gebauera a diplomovala v ateliéru K.O.V. Evy Eisler. „Malba mi asi upřímně moc nešla… tak jsem se začala věnovat nejdříve kolážím, pak tzv. světům – bedýnky, co v nich bydlela zvířátka v třpytivých krajinkách, až jsem se takto dostala k soše a přestoupila z AVU na UMPRUM.“ V té době už vyráběla a s úspěchem prodávala brože ve formě realistických ptačích hlav z moduritu.

Během letního šperkařského kurzu na UMPRUM, který léta vede Andrei Navumenka, vytvořila kolekci Lure, jež jí vynesla první nominaci na cenu Czech Grand Design. Do minimalistické éry českého šperku tehdy vnesla zcela nový vítr. Typické jsou pro ni motivy lišky a srdce, fascinace mysticismem, šamanismem i světem pohádek, neopracované polodrahokamy a experimenty s nezvyklými materiály.

O vlastním salonu uvažovala dlouho. Nechtěla prostor přístupný rovnou z ulice, aby nepřišla o klid na práci. Byt v prvním patře domu na Uhelném trhu našla už před rokem. Byl zrekonstruovaný a Janja jej dotáhla do svého vysněného stavu. Ačkoliv většinu svých profesionálních prezentací připravuje s architektkou Lenkou Míkovou, tentokrát se rozhodla řešit interiér sama. „Jako doma, kde si věci takzvaně řeknou o své místo a správně se usadí, až když jim dáte čas.“

V jedné místnosti má ateliér a sklad materiálů, ve druhé přijímá klienty. Sama vymalovala v módních temných barvách, vyměnila vypínače a začala vytvářet promyšlené kompozice předmětů. Řada z nich pochází od českých designérů, jiné od velkých zahraničních značek, z bazarů či řetězce H&M Home, například sametové polštáře. Sametem je potažena také většina sedacího nábytku.

V hlavní místnosti Janja sladila sofa značky Wittmann s plátnem Jana Vytisky. Křišťálový lustr je od Preciosy a svítidlo v ateliérové místnosti je Tim od značky Bomma. Podnože stolu pocházejí od úspěšné české značky Master & Master. Kulaté zrcadlo, efektní konzolový stolek s kamennou deskou i stojací lampa od značky Gubi. Řada věcí je také z obchodu Nanovo, například dánské retro křesílko v předsíni, starý ponk z roku 1890, stařičká kancelářská skříňka s roletou, kterou Janja zachránila černým nátěrem, i nápis Klenoty. Styl, kterým Janja interiér pojala, sama nazývá „lynchovským dívčím základem“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Nejlepší česká stavba je jeskyně lovců mamutů skrytá v terénní vlně

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.