„Neustoupím.“ Salvini nepustí loď pobřežní hlídky s migranty, dokud si je EU nepřevezme
MIGRACE
Další loď s migranty může být předmětem sporu mezi Itálií a EU, tentokrát jde ale o loď samotné italské pobřežní stráže. Řím podle italského tisku vyzval Brusel, ať zkoordinuje rozdělení 135 migrantů, kteří jsou na palubě. Ty ve čtvrtek zachránila rybářská loď, pak je převzalo právě plavidlo italské pobřežní stráže Gregoretti. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ale lodi nedovolí přistát na ostrově Lampedusa, dokud EU nebude konat.
Italská vláda „oficiálně vyzvala Evropskou komisi, aby zkoordinovala rozdělení imigrantů, kteří se nyní nachází na palubě lodi italské pobřežní stráže. Jedná se o 135 osob,“ uvedl italský resort vnitra. Řím čeká na oficiální odpovědi a lodi zatím neurčil žádný přístav, kde by mohla zakotvit. "Uvidíme, jestli za slovy budou následovat fakta. Neustoupím," vzkázal Salvini dnes odpoledne po twitteru.
🚫 Non darò nessun permesso allo sbarco finché dall’Europa non arriverà l’impegno concreto ad accogliere tutti gli immigrati a bordo della nave.
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) July 26, 2019
Vediamo se alle parole seguiranno dei fatti. Io non mollo.https://t.co/Q2MQTVO1LH
Požadavek Říma potvrdila mluvčí Evropské komise, podle níž se teď Brusel – jako už v mnoha předchozích případech – spojí s jednotlivými členskými státy.
Matteo Salvini už neblokuje přístavy pouze lodím neziskových organizací, ale také plavidlům italské pobřežní hlídky, komentoval krok šéfa pravicové Ligy opozičně naladěný deník La Repubblica, který incident označil za „novou kapitolu ministrovy námořní bitvy“.
Salvini ve vládě prosadil nekompromisní protiimigrační politiku. Vláda přístavy lodím neziskových organizací zablokovala hned po nástupu k moci loni v červnu. Od letoška Řím s odvoláním na zákon regulující vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor nevpouští lodi neziskových organizací s migranty na palubě do svých teritoriálních vod. Odvolává se přitom na národní bezpečnost.
Šéf Ligy také inicioval dva zákony o bezpečnosti a migraci. Ten druhý, podle nějž kapitán takové lodi nedbající zákazu může dostat pokutu až milion eur (25,5 milionu Kč), už schválila Poslanecká sněmovna a musí ještě projít Senátem. Projde-li i druhou komorou parlamentu, bude pro italské úřady snazší konfiskovat humanitární lodi.
Italský ministr vnitra a vicepremiér tento týden zavrhl francouzsko-německý návrh mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných ve Středozemním moři, s nímž v pondělí souhlasila asi desítka zemí EU, který však zároveň uvádí, že Itálii má otevřít přístavy. Salvini ragoval, že Itálie nebude přijímat příkazy od Francie, a pondělní schůzku v Paříži označil za fiasko. Už v neděli se nechal slyšet, že o migrační politice EU nemohou rozhodovat Francie a Německo a ignorovat při tom požadavky nejvíce zatížených zemí, jako je Itálie a Malta.
Minulý srpen Salvini obdobně zakázal vylodění 150 migrantů z Diciotti, jiné lodě italské pobřežní stráže, dokud si je nerozdělí unijní státy. Italská prokuratura v této souvislosti mluvila o nezákonném zadržení osob a zneužití pravomocí, ale Senát nakonec ministra vnitra nezbavil imunity.
Zatímco Itálie své přístavy migrantům zavřela, Malta dnes přijala 143 běženců, které její ozbrojené síly zachránily během dvou operací.