Zeman, Klaus, Fiala a další na jednom pódiu. Politiky spojila Země živitelka
ZEMĚ ŽIVITELKA
Ve čtvrtek v Českých Budějovicích odstartovala každoroční zemědělská výstava Země živitelka, jejíhož slavnostního zahájení se účastnila i řada politických osobností. Vedle premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Zdeňka Nekuly se na pódiu objevili kupříkladu také prezident Miloš Zeman se svým předchůdcem Václavem Klausem. Diskuze se vedla především o všeobecném zdražování. Podle prezidentů za něj výrazně může zelená ideologie, Zeman pak za příčinu požáru v Hřensku označil kůrovce.
Podle Zemana si na rostoucí ceny všichni jen stěžují. „Ptejme se po příčinách, proč tomu tak je. Hledejme nástroje, jak tu zamezit. Podstatným faktorem růstu cen energií je zelený fanatismus, ať už jen to green deal nebo něco jiného,“ myslí si prezident. „Zelený fanatismus je něco, co nás všechny ohrožuje,“ doplnil.
Prezident se také poněkud kuriózně vyjádřil k rozsáhlému požáru v Českém Švýcarsku. „Je to dávno let, co jsem zaslechl výrok ministra životního prostředí Bursíka: ‚Budu vás šokovat, ale jsem přítelem kůrovce.‘ Zažili jsme velký požár v Hřensku, ten ale nevznikl jen kvůli trempům v přírodě, ale také kvůli tisícům uschlých stromů napadených Bursíkovým kůrovcem a zrůdné filozofii bezzásahových zón,“ řekl v rámci diskuze Zeman.
Podobně hovořil i jeho předchůdce Klaus, podle něj čeští zemědělci za vysoké ceny nemohou. „Máme celou řadu problémů, naši zemědělci jsou jen jeden článek řetězu, který vyvolává jednu krizi za druhou. Máme tu inflaci, a to zemědělci nebo potravináři nezpůsobili. Za to mohou deficity vlád, nadměrné tisknutí peněz nebo evropský Green Deal. Napomohla tomu i tragická válka, kterou si nezasloužili Ukrajinci, Rusové ani nikdo jiný. Měli bychom se navzájem poslouchat a hledat řešení ve změnách v zemědělství. Změnu ale potřebujeme v celé naší společnosti,“ apeloval exprezident.
Potravinová soběstačnost je nereálná, řekl Fiala
Se svým projevem vystoupil také předseda vlády Fiala, když odpovídal na žádosti zemědělců, aby je kabinet podpořil a zajistil dostatek českých potravin v obchodech. Podle Fialy je ale potravinová soběstačnost v podmínkách České republiky nereálná vzhledem k propojenosti světa. Je proto třeba se zaměřit na potravinovou bezpečnost, například stav zásob, uvedl.
Dopady válečného konfliktu na Ukrajině na české zemědělství lze podle Fialy jen odhadovat. Zvyšují se ceny vstupů, ale současně roste v zahraničí poptávka a tím i hodnota zboží, konstatoval. Na rostoucí ceny vstupů, které mohou vést i ke zkrachování některých firem, poukazovali na výstavě zástupci zemědělců i potravinářů.
Česko se bude podle Fialy dlouho potýkat s riziky, které vyplývají z konfliktu v místech, odkud proudí obilí nejen na evropský kontinent a hlavně Afrika je na nich závislá. Podle premiéra je nemožné, aby bylo Česko potravinově nezávislé. Zákazník to podle něj není připraven zaplatit. Produkty ze zahraničí podle něj přinášejí větší výběr a nižší ceny. „Hlasují zákazníci tím, že si vybírají zboží,“ uvedl.
Země živitelka je největší akcí, kterou budějovické výstaviště pořádá. Loni ji navštívilo 97.500 lidí. Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních. Diskuze se zúčastnili také kupříkladu jihočeský hejtman Martin Kuba, šéf Senátu Miloš Vystrčil nebo primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.