Zeman prý otevřel CEFC dveře do Ruska. Na povídačky nereaguji, uvedl Ovčáček
Zemanovy kontakty
Prezident Miloš Zeman údajně pomohl čínské společnosti CEFC při získání kontaktů na ruské představitele. Podle čínského investigativního časopisu Cchaj-sin to uvedl prezidentův čínský poradce a hlavní postava CEFC Jie Ťien-ming, který je v Číně vyšetřován. Napsal to server Info.cz s odkazem na projekt Sinopsis.cz.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček informace označil za povídačky, které nebude komentovat. Podle časopisu Cchaj-sin CEFC část svého podnikání založila na fiktivních obchodech, v kterých mimo jiné zvyšovala obrat svých firem. Díky tomu získala možnost bez větších potíží žádat o úvěry.
CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, v ČR zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman předsedu představenstva Jie Ťien-minga jmenoval na jaře 2015 svým poradcem, obchodování s Čínou opakovaně vyzdvihuje. Jie se ale dostal letos do potíží a v Číně má být podle Pražského hradu vyšetřován pro porušení zákona. Na jeho problémy upozornil právě časopis Cchaj-sin. Podle Info.cz a Sinopsis byla ale většina článku, který se zabývá pozadím vzniku a podnikání CEFC v Číně zcenzurována. Plné znění jeho překladu na konci března zveřejnil australský sinolog Andrew Chubb.
Článek je mimo jiné založen na dřívějších rozhovorech přímo s Jie. Šéf CEFC v nich údajně například řekl v souvislosti s plánovaným nákupem části ruského ropného gigantu Rosněfti, že CEFC snila o spolupráci s Ruskem od let 2011 až 2012, kdy měl Zeman „zatahat za nitky a postavit mosty k vysoce postaveným Rusům“. Zeman, kterého Jie označuje „za našeho dobrého přítele“, tehdy ještě nebyl český prezident. V Číně se v té době už podle časopisu Reportér angažovali někteří členové sociální demokracie. Obchod mezi CEFC a Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard korun) zatím nebyl uskutečněn.
Ovčáček nechtěl článek a informace v něm obsažené komentovat. „Na povídačky nereaguji,“ napsal.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Časopis Cchaj-sin také s odvoláním na člena vedení CEFC uvádí, že získání kontaktů na vlivné osoby v ČR není obtížné, a to především přes prostředníky. Významnou roli v tom měl hrát hlavně místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company a bývalý sociálnědemokratický ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
Jie Ťien-ming označil v rozhovorech s Cchaj-sinem za hlavní cíl pronikání na český trh jeho využití k investicím do mezinárodního bankovnictví. V ČR šlo především o akvizici v J&T Finance Group, ve které CEFC koupila desetiprocentní podíl, později jej chtěla navýšit na 50 procent. Obchod zastavila ČNB, skupina svou žádost po potížích v Číně v březnu stáhla.
Obchodní model společnosti CEFC popisuje Sinopsis jako „akvizice za pomoci bankovního úvěru“. Za osm let se díky tomuto systému podařilo CEFC navýšit mnohonásobně svůj obrat. Podle Jie bylo cílem co nejrychlejší zapsání se mezi 500 největších společností světa. Firma si na nákupy brala krátkodobé půjčky, které splácela jinými půjčkami. Obrat CEFC uměle zvyšovala také tím, že zboží, které nakupovala, vzájemně papírově přeprodávala mezi jednotlivými částmi řetězce, které ji tvoří, uvedly Info.cz a Sinopsis. Účetně tak obrat výrazně vzrostl.