Premiér Fiala v neděli vystoupí s mimořádným projevem. Opozice to kritizuje
PROJEV PREMIÉRA
Premiér Petr Fiala (ODS) má na neděli 18. září naplánovaný mimořádný projev, odvysílá ho několik hlavních televizních stanic ve 20:05. V tiskové zprávě, kterou má redakce k dispozici, o tom informoval Úřad vlády. Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že řeč se bude týkat aktuálních kroků vlády v energetické krizi a výhledu na zimu. Načasování projevu kritizuje řada členů politické opozice, protože k němu dojde jen pár dní před volbami. Jen pár dní před krajskými volbami přitom měl proslov v roce 2020 i tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).
„V neděli 18. září 2022 ve 20.05 můžete sledovat na celoplošných televizích – České televizi, TV Nova a FTV Prima a v Českém rozhlase – mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy,“ uvedl Úřad vlády. Vzhledem k plánované účasti premiéra na ceremoniích spojených s pohřbem britské panovnice Alžběty II. bude předtočený. Premiér k lidem promluví je pět dní před komunálními a senátními volbami.
Naposled takto Fiala vystoupil 22. června, těsně před převzetím českého předsednictví Evropské unii. Mimo jiné tehdy uvedl, že vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, a že dosáhnout energetické suverenity chce do pěti let. Slíbil tehdy, že vláda domácnostem a firmám pomůže se zvládnutím drahých energií.
Ceny energií jsou v současné době tématem číslo jedna. Ceny plynu i elektřiny v létě vylétly na násobky dřívějších hodnot. Kabinet Petra Fialy po týdnech či měsících hledání řešení rozhodla o národním zastropování cen.
Vládní návrh novely zákona se v pátek projednával ve sněmovně. Ve zrychleném režimu poslanci projednají také prodloužení platnosti snížení sazby spotřební daně z nafty. Na odpoledne jsou svolány z podnětu opozice dvě mimořádné schůze k sociálním dopadům hospodářské krize na obyvatele a ke trojici sociálních předloh poslanců hnutí ANO.
Kritika opozice
Bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) označil Fialův projev za „hrubé zneužití funkce premiéra“. Podle Vondráčka pro mimořádné vystoupení předsedy vlády není důvod. „Neděje se nic mimořádného kromě toho, že to vláda mimořádně nezvládá,“ řekl Vondráček. Projev premiéra je podle něj „v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím“. Postupně třikrát vyzval Fialu, aby projev přednesl až po volbách.
Podobně poslanec SPD Jan Hrnčíř uvedl, že ministerský předseda „zneužil svou funkci pro politickou propagaci.“ Žádal, aby premiér stejný prostor vyjednal i pro opozici, což požadoval i Vondráček. Exministr životního prostředí Richard Brabec dodal, že projev je „nepovolená podpora a berlička, kterou koalice použije“.
Mezi projevem a volbami bude časový rozestup pěti dní. Babiš přitom měl proslov pár dní před krajskými volbami v říjnu 2020, kdy se například chlubil vládními úspěchy v boji s covidem-19. I tehdy se setkal s kritikou, například předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové řekla, že šlo jen o dlouhý volební spot. Řada politiků ale kritizovali projev jen pro jeho bezobsažnost.
Základní otázky a odpovědi
Od prvního listopadu by žádná domácnost, živnostník, firma s méně než 250 zaměstnanci a žádná veřejná instituce včetně škol, nemocnic a úřadů neměli za silovou elektřinu platit více než 240 eur za megawatthodinu, včetně daně z přidané hodnoty. Přepočteno do korun a kilowatthodin, v nichž nově prezentuje své plány vláda, je to 6 korun včetně daně z přidané hodnoty.
„To je jediný tvrdý fakt, který víme o zastropování cen elektřiny, jež v pondělí schválila jako „národní řešení“ vláda Petra Fialy. Všechny další parametry (kdo to zaplatí, na kolik to stát přijde) jsou zatím velmi nejasné, píše se v komentáři Lenky Zlámalové. Celý text si můžete přečíst zde.