Ministerstvo financí bude prověřovat Agrofert, jestli hospodaří na státních pozemcích

Neoprávněné hospodaření Agrofertu?

Ministerstvo financí bude prověřovat Agrofert, jestli hospodaří na státních pozemcíchNOVÉ
Budova Agrofertu v Praze Foto:

Foto: Printscreen / Google Street View

Domov

Echo24

Ministerstvo financí nařídilo kontrolu holdingu Agrofert a dalších soukromých subjektů, zda neoprávněně nehospodaří na státních pozemcích. Není totiž jasné, komu obhospodařované pozemky patří. Podle Českého rozhlasu Agrofert, který předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů, neoprávněně hospodaří na více jak 1700 hektarech půdy.

Prověrku nařídilo ministerstvo financí, před tím na to opakovaně upozorňoval Český rozhlas. „Kontrola, kterou jsem nařídil na ministerstvu financí, má zabezpečit v zásadě to, zda je hospodárně využíván majetek státu,“ uvedl pro Radiožurnál náměstek ministerstva financí Ondřej Závodský (nestraník za KDU-ČSL).

Podle Závodského je nutné prošetřit, zda nedochází k prodlevě v identifikaci státního majetku. Tím by stát přicházel nejen o samotné vlastnictví, ale i za platby, které by obdržel za využívání půdy. Nutné je taky prokázat, zda nedochází k neoprávněnému užívání majetku.

Problém by mohl nastat i s dotacemi od Evropské unie, které Agrofert za obhospodařování půdy pobírá. To se mělo podle Radiožurnálu dít i v době, kdy byl Andrej Babiš nejen jeho majitelem, ale i ministrem financí.

Závodský nařídil kontrolu písemně letos 11. prosince. Jiný názor na smysl kontroly má ale prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek: „Proč by stát nechával pozemky, které má, bez toho, aby si udělal smlouvu a bral na ně peníze?“ řekl Radiožurnálu.

Kontrola by měla probíhat od letošního prosince do ledna příštího roku. S nástupem nové ministryně financí Aleny Schillerové má však dojít k reorganizaci a není tak jisté, jak tím bude vyšetřování příslušným odborem narušeno.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Stát rozdával dotace potravinářům. Více než čtvrtina šla za Agrofertem

Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech cizích pozemků. Dělají to i jiní, tvrdí holding