Nabídka, jaká se neodmítá? Vedení ANO a ČSSD po jednání tajemně mlčí

jednání o vládě

Nabídka, jaká se neodmítá? Vedení ANO a ČSSD po jednání tajemně mlčíAKTUALIZOVÁNO
Jiří Zimola a Jan Hamáček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Co nabídlo ANO sociálním demokratům, aby ČSSD znovu zasedla k jednacímu stolu, není jasné. Mlčí obě strany. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček po jednání novinářům řekl, že o podmínkách nejprve informuje grémium a v pátek předsednictvo své strany. Komentovat podmínky navržené ANO nijak nechtěl, protože by to mohlo vysílat signály, uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání. Zástupci ANO před novináře nepřišli.

„Mohu potvrdit, že ANO nám sdělilo svou představu, za jakých podmínek by mohla pokračovat jednání o vládní spolupráci,“ uvedl Hamáček. Jako první ji podle něj uslyší členové stranického grémia, které se sejde v dohledné době. „Předsednictvo v pátek řekne, zda nabídku akceptuje,“ dodal. Odmítl komentovat, jaký má z nabídky pocit. „Nechci vysílat signály,“ odvětil.

Hnutí ANO zhruba 25 minut po vystoupení předsedy ČSSD Hamáčka zrušilo svou avizovanou tiskovou konferenci. Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové se vyjednavači hnutí se sociálními demokraty domluvili, že nabídku nebudou komentovat. Vyjednávání nechtějí ohrozit.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola před schůzkou novinářům řekl, že ČSSD oficiálně a řádně ukončila jednání, takže dnes se nedá hovořit o schůzce u jednacího stolu. Nepřicházel tak s žádným očekáváním. „My přijali nabídku pana (Andreje) Babiše a jeho kolegů, abychom se setkali,“ uvedl Zimola, který spolu s místopředsedou strany Martinem Netolickým přišel do Sněmovny zhruba hodinu před jednáním situaci probrat s šéfem strany Janem Hamáčkem.

„Jdeme se sejít, abychom vyslechli, jestli se objevily nějaké nové důvody, proč bychom k jednacímu stolu s ANO zasednout měli,“ uvedl Zimola. Pokud se objeví, může v pátek schválit další kolo jednání předsednictvo ČSSD, dodal. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přitom v neděli uvedl, že by do pátku chtěl mít s ČSSD dohodu o rozdělení resortů.

Předchozí jednání ANO a ČSSD zkrachovala na obsazení ministerstva vnitra. Sociální demokraté ho požadovali jako garanci toho, že bude zachováno nezávislé vyšetřování případu financování farmy Čapí hnízdo, kvůli němuž Babiš čelí trestnímu stíhání. ANO s tím nesouhlasilo. Babiš v neděli nechtěl říct, zda je ochoten úřad ČSSD nabídnout nebo alespoň svolit k tomu, aby se obě uskupení dohodla na společném nestranickém odborníkovi, kterého by na ministra nominovala.

Čtěte také: Nálada v ANO? Někdy optimistická, někdy nervózní, líčí nestraník Nacher

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.