1 EVROPSKÁ RADA

Spiegel: Premiéři V4 chtěli Merkelovou v čele Evropské rady

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Premiéři zemí visegrádské skupiny, včetně Andreje Babiše, se před dvěma týdny na summitu EU v rumunském Sibiu ptali německé kancléřky Angely Merkelové, zda by nechtěla po Donaldu Tuskovi převzít post šéfa Evropské rady. Několik na sobě nezávislých zdrojů to potvrdilo německému týdeníku Der Spiegel. Stejně jako ve svých opakovaných veřejných prohlášeních ale kancléřka vrcholný post v EU údajně odmítla.

Ještě před začátkem oficiálního zasedání Evropské rady v Sibiu se premiéři Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska sešli s Merkelovou a požádali ji, aby se stala Tuskovou nástupkyní, píše dnes Der Spiegel.

Diplomaté zasvěcení do záležitosti uvedli, že premiérům z V4 jde o to, aby se Evropská rada stala významnou protiváhou Evropské komise, která je stále silněji vnímána jako politický orgán. Politické neshody s Merkelovou tu podle diplomatů nejsou rozhodující, protože úkoly předsedy Evropské rady se v zásadě omezují na roli moderátora.

Premiéři zemí visegrádské skupiny v minulosti Merkelovou kritizovali zejména za její vstřícnou imigrační politiku.

Merkelová, která převzetí některého vrcholného postu v EU několikrát veřejně odmítla, podle zdrojů německého magazínu učinila totéž i v reakci na žádost premiérů Viktora Orbána, Mateusze Morawieckého, Andreje Babiše a Petera Pellegriniho. Před týdnem Merkelová potvrdila, že není k dispozici „pro žádný další politický úřad, bez ohledu na to kde“, tedy ani v unijních institucích.

Podle informací Spiegelu 64letá Merkelová poznamenala, že práci v čele rady musí dělat „někdo mladší“.


Čtěte dále: Zpívající Bartoš, turista Svoboda a trenér Poc. V kampani se hodí všechno

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,