Vnitro dementuje původně recesistickou zprávu o volbě Zemana

Ministr dementuje

Vnitro dementuje původně recesistickou zprávu o volbě ZemanaNOVÉ
Domov

Echo24

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar oficiálně dementoval původně recesistickou informaci, podle které mohou voliči Miloše Zemana zůstat v prvním kole prezidentské volby doma, protože jejich kandidát jako stávající prezident postoupil automaticky do druhého kola. Informace přitom původně pochází ze satirického pořadu Šťastné pondělí Jindřicha Šídla na Seznam.cz. V tomto pořadu známý komentátor Šídlo s notnou dávkou nadsázky pravidelně glosuje české politické dění.

„Nevím, jestli vy, co chcete volit dnešní hlavu státu Miloše Zemana, víte tuhle věc. Vy teď v prvním kole ještě nikam nemusíte, to je letos taková novinka. Prezident, který svůj úřad obhajuje, postupuje automaticky přímo do kola finálového, které se koná až na konci ledna. Je to třeba jako v boxu, kdy držitel titulu čeká, s kým bude definitivně o titul zápasit, a do té doby patří jemu. A to je taky důvod, proč Zeman nechodí do žádných televizních diskuzí se svými vyzyvateli,” řekl ve svém satirickém pořadu Šídlo.

Pořad byl odvysílaný v pondělí 8. ledna a poté se „informace” o automatickém postupu Zemana začala šířit na sociálních sítích. Někde jako vtip, někde – zejména u příznivců Miloše Zemana – však vyvolala dojem, že jde o cílenou akci, která má jejich oblíbence poškodit.

Sám Šídlo ve čtvrtek na svém Facebooku poznamenal, že netušil, že se jeho recesistická výzva tak ujme.

Prezidentův mluvčí na svém Twitteru a Facebooku dokonce píše o tom, že jde o pokus ovlivnit volby. „Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali!‬ V pátek a v sobotu volte číslo 7,“ vyval hradní mluvčí.

 

V pátek dopoledne pak vydal v této věci prohlášení i ministr vnitra, který mluví o dezinformační kampani vyvrací ji. „V souvislosti s volbou prezidenta republiky jsou šířeny mylné a nepravdivé informace, ve kterých se konstatuje, že současný prezident automaticky postupuje do druhého kola, a voliči jsou tak vyzýváni, aby kandidáta na prezidenta Miloše Zemana nevolili. Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé. Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů,” uvedl ministr Lubomír Metnar.