Německá policie zadržela mladíka, který zveřejnil data politiků

Hackerský útok

Německá policie zadržela mladíka, který zveřejnil data politikůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Policie ve spolkové zemi Hesensko vyslechla 20letého muže, který je podezřelý, že na internetu zveřejnil osobní údaje téměř tisíce politiků a známých osobností. Mladík, předběžně zadržený už v neděli, se k činům přiznal a v pondělí byl propuštěn, protože nebyly důvody k vazbě, informovali dnes vyšetřovatelé případu na tiskové konferenci ve Wiesbadenu. Podezřelý tvrdí, že jednal sám a že jeho motivem byl nesouhlas s vyjádřeními jeho obětí. Nad svým počínáním vyjádřil lítost; vyšetřování pokračuje.

Podle magazínu Der Spiegel neexistují informace, že by mladý muž, který ještě žije u rodičů, byl napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. Při výslechu podle vyšetřovatelů řekl, že při získávání dat pracoval sám. Také dosavadní vyšetřování nepřineslo žádné indicie o zapojení dalších osob, řekl státní zástupce Georg Ungefuk, který je zároveň mluvčím německé centrály pro boj s kriminalitou na internetu.

Šéf oddělení kybernetické bezpečnosti Spolkového kriminálního úřadu Heiko Löhr doplnil, že je nadále předmětem vyšetřování, zda obviněný skutečně jednal sám. Ani motiv podle něj není s konečnou platností objasněn. Policie zkoumá možné "obecně kriminální i politické" motivy.

Podle Ungefuka se při prohlídkách nevyskytly žádné indicie nasvědčující politickému motivu, ale tato otázka ještě není vyšetřena. Mluvčí vyšetřovatelů dále řekl, že obviněný projevil nad svými činy lítost. Možná také jednal nerozvážně a lehkomyslně. U mladších pachatelů se údajně stává, že když náhle před dveřmi stojí policie, "nastává velké zamyšlení".

Mladík si údajně v prosinci na twitteru založil účet @_0rbit, z něhož formou jakéhosi adventního kalendáře postupně zveřejňoval osobní údaje politiků a prominentních osobností. Zhruba 50 případů je závažnějších, protože byly zveřejněly větší balíky dat, fotografií a korespondence.

Mladý muž si znalosti potřebné ke sledování svých obětí a k hackerským útokům osvojil sám. Obviněný se velmi dobře vyzná v počítačích, ale nemá odpovídající vzdělání, řekl Ungefuk. Muž podle něj strávil u počítače mnoho času, aby znalosti získal.

Zájem o počítače a mnoho času jsou podle Ungefuka faktory, díky nimž si mnoho mladých lidí i bez vzdělání v oboru informatiky dokáže osvojit potřebné znalosti a pak odpovídajícím způsobem jednat na internetu.

Spáchání takového činu vyžadovalo "určitou technickou odbornou znalost", potvrdil Ungefuk. Mladý muž přitom využil některé bezpečnostní mezery, které mezitím byly odstraněny.

Akcí k vyslídění dat podnikl mladík více, zejména v roce 2018. Kromě toho však údajně shromažďoval údaje z veřejně dostupných zdrojů.

Vyšetřovatelé při zásahu podle magazínu Der Spiegel nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. Policie muže vypátrala díky stopám, které po sobě na internetu zanechal a také díky výpovědím svědků.

"Zjevně si vůbec neuvědomil celý rozsah své akce," poznamenal na jeho adresu jeden z vyšetřovatelů.

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob zveřejňované přes jeden účet na twitteru. Jsou mezi nimi politici všech německých parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Obětí je i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier.

Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba 50 případů je ale považováno za závažnější - týkají se publikování dalších osobních dat, fotografií nebo korespondence. Právě na ně se vyšetřování soustředilo.

Kvůli kauze se terčem kritiky stal Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který se o jejím plném rozsahu dozvěděl až v noci na pátek, a také ministr vnitra Horst Seehofer, pod něhož BSI spadá.

Čtěte více: Hackeři ukradli německým politikům data včetně čísel kreditek. Poškozená je i Merkelová

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články