Do Síně slávy hudebních Cen Anděl vstoupil Michal Prokop

legendární zpěvák

Do Síně slávy hudebních Cen Anděl vstoupil Michal ProkopNOVÉ
Do Síně slávy vstoupil Michal Prokop. Zpěvák, který se dokázal několikrát vrátit na vrchol. Foto:

Foto: Peter Fülöp

9
Panorama

voš Echo24

V rámci předávání cen Anděl 2018 byl do Síně slávy uveden Michal Prokop. Zpěvák a skladatel, který se na hudební scéně pohybuje od druhé poloviny 60. let, se z různých důvodů během své úctyhodné kariéry několikrát z hudební scény stáhl, aby na ni posléze vstoupil ještě silnější a populárnější než dřív.

Prokop zahájil s kapelou Framus Five aktivní hudební činnost v roce 1967. Debutové album s názvem Blues In Soul vycházelo ze značného vlivu amerického soulu a rhythm‘n‘blues. Následující Město ER však již naplno představilo na české scéně žánr art rocku. Titulní skladbou navíc dal Prokop možnost vstoupit do českého rockového textařství básníku Josefu Kainarovi.

V současné době pořádá festival Krásný ztráty live. Jeho třetí ročník se letos uskuteční 9. a 10. srpna na Statku Všetice ve Všeticích na Benešovsku.

Po sametové revoluci strávil Prokop téměř deset let ve vrcholné politice. Působil jako poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů za Občanské fórum (OF). Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu ODA. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992. Od roku 1992 byl náměstkem ministra kultury. Ve volbách 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny za ODA a poslanecký mandát držel do předčasných voleb roku 1998. Na podzim 1997, v souvislosti s vyhrocováním krize v ODA, oznámil, že na nadcházející celostátní konferenci dá svou funkci k dispozici.

V letech 1998 až 2001 byl ředitelem projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000. Na konci 90. let uváděl politicky orientovaný pořad Nic ve zlým v televizi Prima. Od roku 2000 moderoval v České televizi do prosince 2013 televizní talk show Krásný ztráty.

Čtěte také: Lidé se zase bojí říkat, co si myslí, míní Michal Prokop