1 Konec tradice

Nehoráznost, zlobí se starosta Sedlčan kvůli rušení slavné mlékárny

, NOVÉ

Témata: ,

Náhlý konec dlouhé tradice. Sedlčanští se ve čtvrtek dozvěděli, že se v jejich městě po téměř 70 letech přestane vyrábět slavný hermelín a výroba se odstěhuje jinam, převážně na Vysočinu. V závodě přitom pracuje až 300 zaměstnanců a firma patří mezi největší zaměstnavatele v okolí. Majitel sýrárny, francouzská firma Savencia Fromage & Dairy Czech Republic, oznámil, že hodlá volnou fabriku nabídnout pro jinou výrobu. Starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS) se zrušením zásadně nesouhlasí a hodlá s majiteli mlékárny i dodavateli dál jednat.

Jaké může mít ukončení výroby pro Sedlčany následky?

Je to nehoráznost, protože ta mlékárna byla postavena v roce 1949, má to svoji téměř sedmdesátiletou historii a tradici, včetně těch výrobků. Patřilo to určitě k prezentaci našeho města, teď se to má dál prodat a komu? Pro co? To je velice špatně.

Zaměstnancům ze Sedlčan nabízí firma místa v závodech v Hesově na Havlíčkobrodsku nebo v Hodoníně. Jak se k tomuto řešení stavíte?

Není to dobré řešení. Tam nikdo nepůjde, to je nesmysl, že by přesvědčovali zhruba 80 lidí, aby šli někam dál za výrobou. Tam nikdo nepojede. Mám domluvené jednání s úřadem práce na příští týden. Samozřejmě chci jednat s lidmi na mlékárně, s dodavateli mléka a hlavně s místním úřadem práce. Vzhledem k tomu, že to včera bylo oficiálně oznámeno, teprve ty věci musím rozjet.

Výroba bude snižována postupně, máte nějaký plán co dělat?

Budu jednat, i když nemám žádné kompetence nebo nástroje.

Po mlékárně zůstanou prostory fabriky prázdné. Máte představu, co by ji mohlo nahradit?

Areál je majetkem sýrárny. Jejich ředitel říkal, že tam může přijít třeba pekařství, což je ale nesmysl, nebo zámečnictví, a to je úplná blbost. Já s tím zásadně nesouhlasím, ale ta konkrétní jednání teprve povedu. Nicméně se mi po včerejší medializaci přihlásilo několik firem, které by měly zájem mlékárnu nahradit.

Savencia Fromage & Dairy Czech Republic
Závod v Sedlčanech patří pod mezinárodní firmu se sídlem ve Francii, která se specializuje na sýrařské a mlékárenské výrobky. V České republice má kromě Sedlčan závody také v Hesově a v Hodoníně. Právě do těchto závodů chce sedlčanskou výrobu přesunout. Mezi další výrobky firmy patří kromě značky Sedlčanský také Lučina, Pribináček, Král Sýrů a další.

Čtěte také: V Sedlčanech skončí výroba sýrů, přesune se na Vysočinu

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.