1 Konec tradice

Nehoráznost, zlobí se starosta Sedlčan kvůli rušení slavné mlékárny

, NOVÉ

Témata: ,

Náhlý konec dlouhé tradice. Sedlčanští se ve čtvrtek dozvěděli, že se v jejich městě po téměř 70 letech přestane vyrábět slavný hermelín a výroba se odstěhuje jinam, převážně na Vysočinu. V závodě přitom pracuje až 300 zaměstnanců a firma patří mezi největší zaměstnavatele v okolí. Majitel sýrárny, francouzská firma Savencia Fromage & Dairy Czech Republic, oznámil, že hodlá volnou fabriku nabídnout pro jinou výrobu. Starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS) se zrušením zásadně nesouhlasí a hodlá s majiteli mlékárny i dodavateli dál jednat.

Jaké může mít ukončení výroby pro Sedlčany následky?

Je to nehoráznost, protože ta mlékárna byla postavena v roce 1949, má to svoji téměř sedmdesátiletou historii a tradici, včetně těch výrobků. Patřilo to určitě k prezentaci našeho města, teď se to má dál prodat a komu? Pro co? To je velice špatně.

Zaměstnancům ze Sedlčan nabízí firma místa v závodech v Hesově na Havlíčkobrodsku nebo v Hodoníně. Jak se k tomuto řešení stavíte?

Není to dobré řešení. Tam nikdo nepůjde, to je nesmysl, že by přesvědčovali zhruba 80 lidí, aby šli někam dál za výrobou. Tam nikdo nepojede. Mám domluvené jednání s úřadem práce na příští týden. Samozřejmě chci jednat s lidmi na mlékárně, s dodavateli mléka a hlavně s místním úřadem práce. Vzhledem k tomu, že to včera bylo oficiálně oznámeno, teprve ty věci musím rozjet.

Výroba bude snižována postupně, máte nějaký plán co dělat?

Budu jednat, i když nemám žádné kompetence nebo nástroje.

Po mlékárně zůstanou prostory fabriky prázdné. Máte představu, co by ji mohlo nahradit?

Areál je majetkem sýrárny. Jejich ředitel říkal, že tam může přijít třeba pekařství, což je ale nesmysl, nebo zámečnictví, a to je úplná blbost. Já s tím zásadně nesouhlasím, ale ta konkrétní jednání teprve povedu. Nicméně se mi po včerejší medializaci přihlásilo několik firem, které by měly zájem mlékárnu nahradit.

Savencia Fromage & Dairy Czech Republic
Závod v Sedlčanech patří pod mezinárodní firmu se sídlem ve Francii, která se specializuje na sýrařské a mlékárenské výrobky. V České republice má kromě Sedlčan závody také v Hesově a v Hodoníně. Právě do těchto závodů chce sedlčanskou výrobu přesunout. Mezi další výrobky firmy patří kromě značky Sedlčanský také Lučina, Pribináček, Král Sýrů a další.

Čtěte také: V Sedlčanech skončí výroba sýrů, přesune se na Vysočinu

Z nového čísla Otroci ideologických balíčků. Ztráta schopnosti vybočit ze svého davu a svobodně myslet

Echo týdne: Kluzký svah, třetí poločas a pracovní úraz ● Esej: Koněv v San Franciscu ● Svět: Christine Lagardeová a úpadek západní civilizace ● Civilizace: Jak dobře vydělávat on-line ● Recenze: Ke hvězdám raději mlčky

Všude hledám Tolkiena Varování politologa Patricka Deneena
Mučení, které jen tak neskončí Václav Marhoul a jeho adaptace knihy Nabarvené ptáče
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.