Babišovi nedůvěřuje většina lidí, opozice kabinetu přisuzuje nestabilní budoucnost

Jak si Babiš stojí?

Babišovi nedůvěřuje většina lidí, opozice kabinetu přisuzuje nestabilní budoucnostAKTUALIZOVÁNO
Premiér Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nedůvěřuje šest z deseti lidí a jistou většinu nemá už ani v Poslanecké sněmovně, kdy pro nedůvěru vládě hlasovalo 92 poslanců z dvousetčlenné sněmovny (oproti 90 hlasům, které byly pro Babiše). Takový je listopadový výsledek po necelém roce ve funkci předsedy vlády. Babišova vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů díky hlasům ANO a KSČM přežila hlasování o vyslovení nedůvěry vládě vyvolané v návaznosti na krizi kolem kauzy Čapí hnízdo a jeho syna. Opozice ale kabinetu přisuzuje nestabilní budoucnost.

Průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi, prezentovaný v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce, ukázal, že premiérovi nedůvěřuje šest z deseti lidí, zatímco důvěru má Babiš u 37 procent Čechů. Z průzkumu dále vyplynulo, že většina občanů by nesouhlasila s tím, aby prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem, pokud by jeho vládě parlament vyslovil nedůvěru.

Největší důvěře se Babiš těší u voličů hnutí ANO, jehož je předsedou. V této skupině mu důvěru vyjádřilo 93 procent dotázaných. Odlišný postoj je patrný u voličů středopravicových stran, u kterých se důvěra premiérovi pohybuje do deseti procent. „Někde uprostřed se nacházejí voliči KSČM se zhruba dvoutřetinovou důvěrou a voliči SPD a ČSSD s asi třetinovou důvěrou,“ řekl ČT analytik společnosti Kantar CZ Pavel Ranocha.

Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala z iniciativy opozice o nedůvěře Babišově vládě. Šest opozičních stran chtělo vládu svrhnout kvůli posledním informacím v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu premiérova syna na Krym, o němž hovořil v reportáži televize Seznam Babišův syn Andrej Babiš. Pro pád vlády hlasovalo 92 poslanců, potřeba bylo 101. Proti pádu vlády zvedlo ruku 90 poslanců ANO a KSČM. Premiér Andrej Babiš tak v pátek ve sněmovně neměl většinu, přestože jeho vláda hlasování ustála.

Prezident Miloš Zeman již předem řekl, že by v případě pádu kabinetu sestavením vlády opět pověřil Babiše. S takovým postupem nesouhlasí podle průzkumu agentury Kantar 59 procent Čechů. Opačný postoj zaujalo 38 procent respondentů.

Průzkum agentury Kantar CZ se uskutečnil od 20. až 22. listopadu, tedy ještě předtím, než byl známý páteční výsledek hlasování o nedůvěře vládě. Na otázku týkající se důvěry v premiéra odpovídalo 1000 lidí, na otázku k záměru prezidenta případně znovu jmenovat Babiše premiérem 880 lidí.

V listopadu by ANO volby vyhrálo

Z výsledků volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že volby do sněmovny by v listopadu opět vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů. Podpora vládního hnutí předsedy Andreje Babiše proti říjnu klesla o půl procentního bodu. Většina (96 procent) respondentů na dotazy odpovídala před 12. listopadem, kdy byla zveřejněna reportáž serveru Seznam Zprávy, která rozpoutala kauzu kolem premiérova syna.

Ta byla i podnětem ke schůzi. Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Policisté mají kauzu Čapí hnízdo, v níž je Babiš spolu s dalšími lidmi obviněn, uzavřít do konce prosince. „Aktuálně je lhůta pro skončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo prodloužena do 31. prosince 2018,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Do konce roku se tedy uvidí, zda bude premiér Babiš v případu unijní dotace pro Čapí hnízdo obžalován, nebo ne. První možnost každopádně dává zárodek dalšího dějství vládní krize.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Tvrdý brexit neočekáváme, říká Babiš. S dohodou je spokojený

Ano, dosud se policie chovala apaticky. K Babišovi to říká senátor a policejní exprezident Červíček