Záhadná smrt 275 slonů. Nikdo neví, proč náhle umírají
mrtví sloni v Botswaně
V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu. Úřady už jich potvrdily nejméně 275, zatímco před dvěma týdny jich bylo hlášeno 154. Příčina úhynu se stále vyšetřuje, pytláctví už ale úřady vyloučily, protože těla mrtvých zvířat byla netknutá. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Vzorky tkáně mrtvých slonů byly odeslány k rozboru do Zimbabwe, Jihoafrické republiky a Kanady, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Ředitel národních parků Cyril Taolo podle agentury AFP oznámil, že zatím bylo vyloučeno pytláctví, jelikož sloni byli nalezeni s kly. Nešlo ani o antrax, tedy sněť slezinnou, která v této části Botswany divoká zvířata občas postihuje.
Hundreds of elephants have been found dead in Botswana, but the cause of their death remains a mystery https://t.co/tWNDzkZetP pic.twitter.com/mhUA7RB1nj
— Reuters (@Reuters) July 2, 2020
Na začátku května organizace Sloni bez hranic (EWB) informovala, že na základě svých leteckých průzkumů dospěla k závěru, že v oblasti hynou sloni všech věkových kategorií. Někteří živí sloni, které organizace pozorovala, se zdáli být slabí, letargičtí a vyhublí.
„Někteří sloni působili dezorientovaně, měli potíže s chůzí, projevovali známky částečného ochrnutí nebo kulhání,“ uvedl ředitel EWB Mike Chase. Jeden slon podle něj chodil v kruhu a nedokázal změnit směr, přestože ho k tomu pobízeli další členové stáda.
EWB ve své zprávě uvedla, že zaznamenala 356 mrtvých slonů. Chase zdůraznil, že je nutné urychleně zjistit, zda uhynuli následkem otravy či nemoci. Zprávu s datem 19. června obdržela média ve středu, poznamenala agentura AFP. EWB ve zprávě uvádí, že zhruba 70 procent těchto slonů uhynulo asi před měsícem, zatímco zbývajících 30 procent během dvou týdnů před sepsáním zprávy.
V Africe se kvůli pytláctví stavy slonů snižují, v Botswaně tomu tak ale není. Žije v ní téměř třetina všech afrických slonů a stáda se tam stále zvětšují – zatímco na konci 90. let v zemi žilo zhruba 80 000 slonů, nyní je jich kolem 130 000. Agentura Reuters poznamenala, že se o to zasloužila dobrá správa rezervací.
Mezi místními zemědělci ale sloni dobrou pověst nemají, protože jim někdy ničí úrodu. Prezident Mokgweetsi Masisi loni zrušil pětiletý zákaz lovu, který zavedl jeho předchůdce Ian Khama. Letos však lovecká sezona kvůli koronaviru vůbec nezačala, protože se mnoho zájemců do země kvůli zavřeným hranicím nedostalo.