Zemanovi nevadí komunisté ani agenti StB

Zemanovi nevadí komunisté ani agenti StB
Politická aréna

Politická aréna

Michael Pánek

Miloš Zeman opakovaně dokazuje, že není schopen zastávat odpovědně prezidentský úřad. Nedávno to opět potvrdil svým rozhodnutím nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Přitom už loni jaře jej pražský městský soud na základě žalob dotčených docentů upozornil na fakt, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. To je záležitost dotyčných vysokých škol, které za připravenost kandidátů ručí a zásah zvenku je nepřípustný, protože by se jednalo o protizákonný zásah do autonomie vysokých škol.

Čili prezident měl oba docenty jmenovat profesory. Takto opakovaně dokazuje, že Ústava a zákony jsou pro něj cáry papíru, kterými se on odmítá řídit.

Zeman uvádí, že například docenta Ošťádala nejmenoval kvůli kontaktům s komunistickou státní bezpečností. Tomuto argumentu bych rozuměl. Docenta Ošťádala neznám a ani nevím, jestli je Zemanovo nařčení pravdivé nebo nepravdivé. Jeho odůvodnění zní ale velice nevěrohodně ve světle toho, že Zeman jmenoval před časem například Andreje Babiše ministrem financí a to v rozporu s Lustračním zákonem. Mně by se samozřejmě nelíbilo, kdyby mezi profesory měli být lidé, kteří si s minulým režimem zadali víc než je zdrávo. Jenomže je možné něco takového věřit člověku, který preferuje komunisty, kudy chodí? Zeman uvádí, že mu vadí kontakty se socialistickou politickou policií StB u vysokoškolského učitele, ale jeho činy mluví o jasném opaku. Udělil státní vyznamenání normalizačnímu básníkovi Karlu Sýsovi, který aktivně sloužil socialistickému režimu a je rovněž podezřelý z kontaktů s StB, jmenoval premiérem Andreje Babiše, který byl podle rozhodnutí bratislavského krajského soudu vědomým spolupracovníkem StB, což je děsné. Navíc toto jmenování provedl v rozporu s lustračním zákonem, který přímo nařizuje, že členové vlády nesmí být registrování jako spolupracovníci StB. Klíčovou státní funkci předsedy vlády tak zastává člověk, který je jako spolupracovník komunistické tajné policie přímo evidován ve svazcích StB pod krycím jménem Bureš.

Je tedy patrné, že Miloši Zemanovi ve skutečnosti nejde o problém určitého docenta a jeho minulosti, ale o jakési vyřizování účtů vzhledem k jeho pověstné mstivosti. Díky té neváhá porušovat i zákony. A to dobrý prezident nedělá.

Související články