Nové štěně a politika. Babiš se vrhl na zákon o týrání zvířat, novelu TOP 09 však hnutí ANO blokuje

Týrání zvířat

Nové štěně a politika. Babiš se vrhl na zákon o týrání zvířat, novelu TOP 09 však hnutí ANO blokujeNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš se rozhodl bojovat proti zvířecím množírnám. Narychlo chce prosadit zákon proti týrání zvířat, který řeší ministr zemědělství Miroslav Toman. Hnutí ANO však úspěšně blokuje už od loňského června návrh opoziční TOP 09. Novela trestního zákoníku by tvrdě postihovala týrání zvířat až osmi lety neodmíněně.

Premiér Andrej Babiš si na svém facebookovém profilu začal propagovat novelu proti týrání zvířat, kterou doprovodil fotografiemi se štěnětem a koněm. „Když se do něčeho pustím, tak chci, aby to bylo udělané pořádně a mělo reálný dopad. Proto jsem se potkal i s ministrem zemědělství, aby naše novela zákona měla všechny náležitosti. Nejde jen o to, že zvýšíme tresty za týrání, ale že naše novela přesně říká, co musí chovatelé dodržovat,“ uvedl na svém profilu Andrej Babiš.

Podle něj by se měl zavést evidenční list pro feny, kde bude napsáno, kolik odchovala štěňat či zdravotní stav. Zároveň si Babiš postěžoval, že chovatelé v množírnách neodvádějí daně. „Podle odhadů jen třicet procent pejsků, kteří se v množírnách narodí, zůstává v Česku. S ostatními se kšeftuje v zahraničí. Určitě to je pro některé lidi zlatý důl. Posvítíme si na ně,“ řekl Babiš. Premiér také nabádá, aby lidé hlásili možné týrání zvířat. 

Ve sněmovně však už od června minulého roku leží novela trestního řádu, která by týrání zvířat postihova přísněji. Předlohu připravila TOP 09, která však nedokázala zákon protlačit na jednání sněmovny. Hnutí ANO pro zákon nehlasovalo, i když novelu podpořil ministr pro životní prostředí Richard Brabec či bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. „V této souvislosti bych chtěl panu předsedovi vlády připomenout, že ve sněmovně od loňského roku leží návrh zákona od TOP 09, který zpřísňuje sankce za týrání zvířat. Hlasování o zařazení tohoto návrhu se bohužel Andrej Babiš zdržel,“ reagoval na Babišův status Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Vyzýváme poslance, aby o ochraně zvířat jen nemluvili do médií, ale pro řešení problému skutečně něco dělali. Vysoké tresty za nezávažnější formy trestného činu týrání zvířat neplní jen funkci represivní, ale slouží také jako prevence,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Návrh TOP 09 počítá se zákazem držení zvířat a chovu po dobu deseti let pro provozovatele množíren a pachatele trestných činů týrání zvířat. V současné době si odsouzený za týrání zvířat může ihned pořídit zvířata nová. Změna zákona má také oporu v desetitisícové petici. „Občané nás vyzývali například k řešení situace zvířat v cirkusech nebo při dlouhých transportech,“ řekl dříve Jiří Pospíšil.

Vláda se k celému návrhu postavila neutrálně. Podle ní musí nejprve nastat celospolečenská i odborná diskuze, zda je současná právní úprava ochrany zvířat spočívající převážně v nástrojích správního práva skutečně nedostatečná. Vláda návrhu také vytkla, že z novely není zřejmý dopad trestu zákazu chovu a držení zvířat na vlastnické právo potrestaného vlastníka. Z navržené úpravy nelze dovodit, že by zvíře propadlo státu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Politikům nejde o týrání zvířat, vadíme jim my, říkají cirkusáci

Chovatelé 218 psů dostali za týrání zvířat podmínku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články