Hypotéky se už vymykají střední třídě z rukou, menší města může čekat šok z nájmů
TRH S BYDLENÍM
Situace na trhu bydlení se mění a jeho dostupnost se výrazně zhoršuje. Splátky hypoték dramaticky narůstají a začínají se vymykat z rukou střední třídy, výrazně však rostou i ceny nájemního bydlení a odborníci varují před tím, že zejména v menších městech může přijít pro nájemníky šok. Ceny porostou zřejmě minimálně až do konce roku. Ačkoliv se ceny bytů začínají stabilizovat či mírně klesat, v atraktivnějších lokalitách poletí nadále nahoru.
Pro minimálně desetitisíce lidí, kterým letos končí fixace, ale i pro zájemce o nové hypotéky znamená nynější situace sáhnout si hluboko do kapsy. Měsíční splátky se totiž i při poměrně nízkých úvěrech jen za poslední rok zvýšily o tisíce, v případě průměrné hypotéky o více než 7000 korun.
Pokud si tak například někdo v roce 2017 vzal průměrnou půjčkou 3,5 milionu na koupi bytu či domu se splatností na 25 let, s tehdejší sazbou platil necelých 15 tisíc měsíčně. Pokud je nyní nucen hypotéku refinancovat v situaci, kdy jsou sazby o čtyři procentní body vyšší, musí platit přes osm tisíc navíc.
„Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední třídu začínají být neúnosné. Pro potenciální zájemce o vlastní bydlení to většinou znamená odsunutí svých snů na pozdější dobu a spokojení se s nájemním bydlením,“ uvedl hypoteční analytik Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Jenže ani na trhu s nájemním bydlením nevypadá situace příliš optimisticky. Nájemné mezičtvrtletně vyskočilo v průměru o šest procent. V Praze se nájem poprvé dostal nad třísetkorunovou hranici a průměrný byt se na začátku léta nabízel za 304 korun za metr čtvereční. O čtyři procenta na 258 korun vyrostly nájmy v Brně. Nejvíce vzrostly ceny ve Zlínském kraji, kde se vyšplhaly o 17 procent na 204 korun za metr čtvereční pronajímané plochy.
A podle odborníků nárůst jen tak neskončí, v průměru by mohl dosáhnout do konce roku až 15% oproti cenám v lednu. „Jsme teprve na začátku. Dá se předpokládat, že ceny nájmů porostou po zbytek roku. Šok to bude hlavně pro menší města, která mají nájemních bytů nedostatek a jejichž obyvatelé nejsou na kontinuální zdražování nájmů, které asi přijde, připraveni,“ míní generální ředitel realitní služby Bezrealitky Jan Škrabánek.
Menší dostupnost nemovitostí však také vedla podle očekávání k ochlazení realitního trhu. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy lze za určitých okolností čekat v příštích letech propad cen nemovitostí i o deset či patnáct procent. Zatím se však cena bytů spíše stabilizovala, případně dochází k jejich mírnému snížení. Ovšem podle odborníků nelze čekat zlevnění plošné.
Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS).
Podle šéfa realitní skupiny EHS Hendrika Meyera průměrné ceny sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené. Například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností budou růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení, míní Meyer.
V Praze se pak například zastavil i růst cen nových bytů. Ze středeční analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vyplývá, že se projevuje především nedostupnost stoupajících hypoték a v metropoli se prodalo 950 nových bytů, což je meziroční propad skoro 65 procent. „Trh se zpomaluje, brzdí ceny i nákupy a apetit investorů nakupovat nové bydlení se dramaticky snížil. Dostali jsme se na vrchol a nějaký čas na něm zůstaneme,“ odhadl při prezentaci analýzy Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.