Na ministerstvu práce zřejmě končí pět z osmi odborných náměstků

většinu přivedla Marksová

Na ministerstvu práce zřejmě končí pět z osmi odborných náměstkůNOVÉ
ministerstvo práce a sociálních věcí Foto:

Foto: Packa / Wikimedia Commons

1
Domov

Na ministerstvu práce zřejmě skončilo pět z osmi odborných náměstků. Jejich jména už nejsou v poslední verzi seznamu vedoucích pracovníků, kterou ve středu úřad zveřejnil na svém webu. Od 1. ledna má ministerstvo novou organizační strukturu, kterou před Vánocemi schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

Dva posty náměstků byly zrušeny, sekce a odbory v nich se přeskupily. Čtyři z pětice končících náměstků si přivedla či vybrala bývalá ministryně Michaela Marksová (ČSSD), pátá náměstkyně je z ANO. Ministerstvo změny nekomentovalo.

Na ministerstvu zřejmě končí náměstek Robert Baxa, který měl na starosti informační systémy. Odchází asi i Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) z pozice šéfky sekce sociální a rodinné politiky. V seznamu nejsou ani Petr Hejduk a Martin Kučera, kteří přišli do úřadu z byznysu. Chybí také jméno dosavadní náměstkyně pro odvolání a správní činnosti nepojistných dávek Jany Hanzlíkové (ANO). Všichni náměstci museli před časem projít výběrovým řízením podle služebního zákona.

Zůstávají náměstci pro zaměstnanost Jiří Vaňásek a legislativu Petr Hůrka, kteří na ministerstvu působí léta a vypracovali se z nižších pozic. Ve funkci je podle webu dál i náměstkyně pro sociálně pojistné systémy Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Ministerstvo na opakované dotazy k organizačním a personálním změnám po nástupu nové šéfky Jaroslavy Němcové (ANO) ani koncem roku, ani letos neodpovědělo. Němcová při přebírání úřadu řekla, že razantní personální změny nechystá. Nevyloučila ale případné úpravy fungování úřadu i snižování počtu pracovníků. „Nejdeme jako čisticí komando… Pokud se za poslední roky zvýšil počet zaměstnanců o stovky, podívám se určitě na efektivitu chodu úřadu,“ řekla tehdy ministryně na tiskové konferenci.

Podle systemizace, kterou Babišova vláda schválila před Vánocemi, ministerstvo zažilo k 1. lednu vnitřní organizační přesuny. Zrušena byla dvě místa odborných náměstků, jejich podřízení byli převedeni pod jiného šéfa či šéfku, přeskupily se odbory a přejmenovaly sekce. Vedení ministerstva organizační úpravu v podkladech pro kabinet zdůvodnilo lepší možností řízení i kontroly a logickým provázáním činností.

Podle materiálu mělo na ministerstvu ubýt devět služebních míst představených. Přibýt mělo jedno běžné služební místo a osm zaměstnaneckých – jedno vedoucí a sedm ostatních.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zrušily se sekce pěti náměstků – pro informační technologie, rodinu a sociální politiku, řízení úřadu, ekonomiku a evropské fondy a odvolání a správní činnosti. Místo nich vznikly tři sekce, a to ekonomická a ICT, evropských fondů a pak správních činnosti a sociální politiky.

Úřad už před koncem roku opustili dva političtí náměstci bývalé ministryně Marksové. Němcová si do této pozice vybrala bývalou šéfku úřadu práce Marii Bílkovou, kterou její předchůdkyně z funkce odvolala.

Změny v úřadu prováděla i Marksová. Po přijetí služebního zákona výrazně přibylo odborů. Vedení resortu to zdůvodňovalo zaváděním nových opatření i vyřizováním evropských projektů. Pravicová opozice růst počtu úředníků kritizovala. Nyní podle kritiků noví ministři a ministryně provádějí překotné personální změny a organizační úpravy, přestože menšinový kabinet ještě nezískal důvěru.

Čtěte také: Ke zprávě OLAF se v každém případě dostaneme, říká šéf Pirátů Ivan Bartoš v Echo TV