Odstoupí ministr vnitra Kaliňák? Prokurátor na něj podal trestní oznámení

Vražda Jána Kuciaka

Odstoupí ministr vnitra Kaliňák? Prokurátor na něj podal trestní oznámeníNOVÉ
Robert Kaliňák Foto:

Foto: EU2016 SK – PRESS CONFERENCE 2016-09-20 PRAGUE PROCESS, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51566618

1
Svět

tk

Elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Roberta Kaliňáka, že politik v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Špirko pak prohlásil, že na ministra vnitra a vedení policie podá trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Podle slovenské agentury SITA přišla ve čtvrtek se zprávou, že Kaliňák ze své funkce rezignuje v pondělí a nahradí jej tajemnice resortu Denisa Saková.

Robert Kaliňák čelí v poslední době stále silnějšímu tlaku. Vasiľ Špirko je prokurátorem speciální prokuratury, která se na Slovensku zabývá kromě jiného nejzávažnější kriminalitou. Jako prokurátor kdysi sepsal trestní oznámení, které se týkalo možného uplácení Kaliňáka a Počiatka, jež v minulosti založili společnou firmu. Dohlížel i na prověřování obchodní transakce mezi Kaliňákem a podnikatelem, který byl mezitím obviněn z daňového deliktu. Následně byl Špirko obviněn a spisy mu byly odejmuty.

„Trestní stíhání mě jako prokurátora mohlo být účelové. Podávám trestní oznámení na ministra vnitra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta policejního sboru a ředitele národní protikorupční jednotky pro podezření ze sabotáže,“ řekl dnes Špirko. Dodal, že získal informace o tom, že jeho diskreditaci nařídil Kaliňák. Nic bližšího k tomu neřekl.

Policie Špirka před dvěma lety obvinila z toho, že ve zmiňované kauze kolem ministerstva vnitra vytvářel nátlak na svědka. Prokuratura později obvinění zrušila; zrušila i další obvinění vůči Špirkovi. Možného disciplinárního provinění minulý týden Špirka zase zprostila příslušná disciplinární komise prokurátorů.

Koaliční partner požaduje rezignaci Kaliňáka

Rezignaci ministra vnitra požaduje nejen slovenská opozice, ale i koaliční partner Smeru, strana Most-Híd. Ta již dříve vyzvala Kaliňáka a policejního prezidenta Tibora Gašpara k rezignaci. „Je zřejmé, že dokud ministr vnitra a prezident policejního sboru ze své funkce neodstoupí, případ kruté dvojí vraždy a vyšetřování politických kontaktů v italských mafiánských kruzích se pro naši společnost nemůže uspokojivě uzavřít,“ uvedl na sociální síti státní tajemník na ministerstvu kultury za Most-Híd Konrád Rigó. Minulý pátek navíc ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská, která je taktéž ze strany Most-Híd, oznámila, že pokud Kaliňák neodstoupí, podá demisi ona.

Šéf poslaneckého klubu Směr-SD Martin Glváč na čtvrtečním briefingu úvahy o Kaliňákově odchodu odmítl. „Nevím o žádné zemi Evropské unie, kde by bylo volné ministerstvo vnitra,“ odpověděl na otázku, zda Kaliňáka ve funkci nahradí on.

Důvodem je vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, ke které došle v předminulém týdnu. Kuciak, který pracoval pro server aktuality.sk, i jeho snoubenka byli ve svém domě zastřeleni. Slovenská policie od té doby hledá pachatele. Zadržela také několik Italů, kteří měli údajně být napojení na italskou mafiánskou organizaci ´Ndrangheta. Mezi zadrženými byl i podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal. Policie však Vadalu i ostatní zadržené Italy v sobotu propustili.

Kuciak se mimo jiné věnoval problematice korupce a psal o údajných vazbách blízkých spolupracovníků premiéra Roberta Fica na mafii. Vyšetřování dvojnásobné vraždy navíc provází kritika na adresu policie.

Opozice chce předčasné volby

Pokud by Kaliňák v pondělí skutečně rezignoval, přidal by se tak k dalším lidem, kteří kvůli vraždě Kuciaka a Kušnírové a následném vyšetřování rezignovali. Svou demisi již podal další ministr Smeru a to ministr kultury Marek Maďarič. Z premiérova okolí navíc rezignovali také Ficova asistentka Mária Trošková a exposlanec Viliam Jasaň, o kterých Kuciak psal ve spojitosti s italskou mafií.

Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli vyzval premiéra Roberta Fica k zásadní rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Od té doby na něj Fico pravidelně útočí a obviňuje slovenského prezidenta z mocenských her. Podle Richarda Sulíka, předsedy nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita, je jediným řešením současné politické krize po Kuciakově vraždě vyhlášení předčasných voleb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zbaví se Fico Kaliňáka? Vnímám realitu a jsem připraven o věcech hovořit, naznačil

Na Slovensku to vře: Kaliňáka „grilovali“ v rozhlase. K národu promluví Kiska i Fico