1 cesta k miliardám

Česko bude v kauze MUS po Švýcarsku žádat náhradu škody

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Soudní pře pětice bývalých majitelů a manažerů Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku pokračuje dalším dějstvím. Švýcarská nejvyšší soudní instance sice v hlavních bodech odmítla odvolání pěti mužů, kteří byli odsouzeni za podvody a další trestné činy, ale případ vrátila federálnímu trestnímu soudu. Ten bude muset u tří obžalovaných „přezkoumat odsouzení a další přidružené otázky, jako jsou náklady a odškodné,” stojí v odůvodnění verdiktu, které bylo v pátek zveřejněno v Lausanne. S odvoláním naopak uspěla Česká republika, která může být k případu připuštěna jako účastník sporu. Ministerstvo financí následně oznámilo, že Česko bude u švýcarských soudů uplatňovat náhradu škody. 

Z několika verdiktů o rozsahu několika set stránek rovněž vyplývá, že soud potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených exmanažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků).

Švýcarský soud v listopadu 2013 kromě odsouzení manažerů rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS.

Federální trestní soud v Bellinzoně před čtyřmi lety potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. 

Z rozsudků, které vynesla švýcarská nejvyšší soudní instance 22. prosince a které byly zveřejněny dnes, vyplývá, že Spolkový soud zamítl odvolání proti trestu pro Antonína Koláčka a Petra Krause. 

V případě dalších exmanažerů MUS Oldřicha Klimeckého, Jiřího Diviše a Marka Čmejly odvolání částečně přijal. O jejich trestu musí znovu rozhodnout Federální trestní soud v Bellinzoně.

Soud: Česko se mělo účastnit jednání

Nejvyšší švýcarský soud dnes uznal odvolání České republiky, která se chtěla zúčastnit soudního projednávání případu jako poškozená strana, ale bellinzonský tribunál to zamítl z procedurálních důvodů. V dnešním prohlášení soud v Lausanne uvedl, že České republice mělo být umožněno se účastnit jednání, jakmile dala najevo záměr získat zabavená aktiva.

Tribunál v Bellinzoně by se měl požadavky České republiky zabývat během další nezávislé procedury, uvedl Spolkový soud. Ministerstvo financí okamžitě oznámilo, že Česko bude u švýcarských soudů uplatňovat náhradu škody.

Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Vizitky mužů, odsouzených ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti (řazeni abecedně; švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených):

Marek Čmejla (50) – Vystudovaný kybernetik a někdejší člen kapely Tichá dohoda zahájil manažerskou dráhu ve skupině Newton, kterou v roce 1994 založili Petr Kraus a Antonín Koláček. Podle médií sehrála společnost Newton podstatnou roli při skrytém nákupu akcií mosteckých dolů. V roce 2001 Čmejla svůj podíl v Newtonu prodal a stal se manažerem Appian Group, která nedlouho poté ovládla strojírny Škoda Holding. V roce 2010 koupil Čmejla spolu s Jiřím Divišem a dalšími dvěma osobami plzeňskou Škodu Transportation (před měsícem dosavadní vlastníci oznámili prodej podniku skupině PPF). V roce 2012 Čmejla založil hudební skupinu Všichni svatí. V letech 2012 až 2013 předsedal dozorčí radě společnosti Loterie Korunka.

Česká policie v červnu 2012 oznámila, že začala stíhat Čmejlu spolu s Koláčkem, Divišem, Lubošem Měkotou, Oldřichem Klimeckým a Krausem pro podezření, že vyvedli z MUS 150 milionů dolarů a použili je na nákup jejích akcií. K obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo později ještě obvinění z podvodu při privatizaci v roce 1999. Loni v říjnu policie pětici mužů navrhla obžalovat ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu. V kauze čelí obžalobě z přijímání úplatku náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Soud ve švýcarské Bellinzoně v říjnu 2013 shledal v kauze MUS Čmejlu vinným spolu s Divišem, Koláčkem, Krausem a Klimeckým. Čmejla byl odsouzen na čtyři roky vězení. Všichni bývalí majitelé a exmanažeři MUS byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Šestý z mužů, který se účastnil transakcí kolem MUS Luboš Měkota náhle zemřel v březnu 2003 a soud proto jeho část případu ještě před vynesením rozsudku odložil. Švýcarský Spolkový soud nyní oznámil, že odmítl v hlavních bodech odvolání odsouzených, a doporučil rovněž nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených.

Jiří Diviš (61) – V 70. letech hrál basketbal za Baník Most, poté emigroval do Švýcarska, kde vystudoval práva a začal pracovat v investičním poradenství. V 90. letech v ČR zastupoval švýcarskou společnost Investenergy, která skupovala akcie MUS pro Appian Group. V letech 1998 až 2002 byl členem dozorčí rady MUS. Coby vrcholný manažer Appianu byl Diviš v roce 2003 vyslán do dozorčí rady Škoda Holdingu a v roce 2010 se stal jedním ze čtyř spolumajitelů Škody Transportation. Nyní už je podle obchodního rejstříku pouze společníkem firmy Divino Club.

V roce 2013 ho švýcarský soud v kauze MUS uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsoudil na tři roky a deset měsíců do vězení.

Oldřich Klimecký (77) – Někdejší generální ředitel MUS, jenž řadu let zasedal ve statutárních orgánech vlastníka mosteckých dolů. Figuroval také v orgánech Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí či FK Baník Most. V současnosti už stojí mimo byznys. V roce 2013 byl ve Švýcarsku uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke třem rokům a jednomu měsíci a k peněžitému trestu. Klimecký figuruje kromě kauz kolem MUS také v případu několika bývalých mosteckých zastupitelů, kteří stanuli před soudem kvůli údajným škodám vzniklým při prodeji majetku města Most. Loni v dubnu je soud už potřetí zprostil obžaloby.

Antonín Koláček (58) – Vystudoval pražskou Vysokou školu chemicko-technologickou, poté pracoval jako personalista, mimo jiné u Komerční banky (KB). V roce 1994 stál s Krausem u vzniku společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl do představenstva MUS, a to jako vrchní personalista KB, která ve firmě vlastnila podíl. V letech 1993 až 1997 zároveň působil v dozorčí radě banky. Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitelem Appian Group. V roce 2005 spolu s manažerem Lubošem Měkotou (ten v březnu 2013 zemřel) získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi.

Koláček se poté z byznysu stáhl a nyní se věnuje buddhismu a cestování. Je zakladatelem a majitelem společnosti Maitrea zaměřené na duchovní rozvoj. Podle obchodního rejstříku je také jednatelem společnosti Ananda a členem správní rady obecně prospěšné společnosti Mateřská škola a Domov MAITREA. Švýcarský soud ho v kauze MUS uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a zatím nepravomocně odsoudil na čtyři roky a čtyři měsíce do vězení a udělil mu i peněžitý trest.

Petr Kraus (51) – V roce 1994 stál spolu s Koláčkem u zrodu společnosti Newton Financial Management Group, která se zabývala obchodováním na finančních trzích a souvisejícím poradenstvím. Kraus je prostřednictvím ve Velké Británie registrované společnosti Eurogate, Ltd. jediným akcionářem holdingu Newton i v současnosti. Finanční prostředky investoval do vzdělávání a psychologických výzkumů (například Nadační fond Erudikon). V roce 2013 ho švýcarský soud odsoudil ke třem letům vězení, z toho k jednomu roku a čtyřem měsícům nepodmíněně.

Z nového čísla Past low cost země. Proč prodáváme do světa své věci stále levněji

Echo týdne: Čína, Polsko a pošta ● Kauza: Hypotéka, u které pořád rostou splátky ● Komentář: Měsíc, kdy do Česka přišla krize ● Rozhovor: Klademe silnější národní akcent ● Recenze: Měsíc, kdy do Česka přišla krize

Kdo řídí Gretu Lidé tvořící zázemí malé aktivistky
Pěvec z vůle bohů, zejména Múz Řekni mi, co si myslíš o Karlu Gottovi, a já ti řeknu, kdo jsi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.