„Velmi dobrá iniciativa,“ pochválila Merkelová školáky, kteří protestují proti změnám klimatu

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

„Velmi dobrá iniciativa,“ pochválila Merkelová školáky, kteří protestují proti změnám klimatuNOVÉ
Protesty studentů v Sydney z minulého roku Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět

Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová pochválila protestující studenty, kteří žádají pod vedením světoznámé 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové k většímu odhodlání a radikálnějším krokům v boji proti změnám klimatu. Informuje o tom německý server Deutsche Welle.

Kancléřka ocenila dlouhodobé páteční protesty studentů, které se konají pod hlavičkou hnutí zvaného School Strike 4 Climate nebo Fridays For Future. „Myslím si, že je to velmi dobrá iniciativa,“ řekla Angela Merkelová. Podle kancléřky je dobře, že „studenti vyrazili do ulic kvůli otázce ochrany klimatu a bojují za něj“.

Zároveň je však podle kancléřky důležité, aby si studenti uvědomili, že v případě konce získávání energie ze spalování uhlí nejde o snadné změny a proto je nelze uspěchat. Německo ho plánuje do roku 2038 a také zavedlo přísnější emisní standardy u automobilů. Vysoké ceny zelených vozů a energie však vládní plány komplikují. „Vím, že studenti chtějí, aby šla řada věcí rychleji, například konec spalování uhlí, ale jako kancléřka musím poukázat na to, že musíme vzít v potaz spoustu věcí,“ dodala Angela Merkelová s tím, že jde například o otázku pracovních míst či dopadu na ekonomiku. 

Hnutí protestujících studentů spustila loni v srpnu 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová, když začala každý pátek protestovat před švédským parlamentem. Tím inspirovala mnoho dalších středoškoláků na celém světě. 

V Hamburku pochodovaly v pátek tisíce studentů

Několik tisíc školáků vyšlo v pátek do ulic Hamburku, zúčastnila se ho i Greta Thunbergová. Přibližně 3000 dívek a chlapců kvůli tomu zmeškalo vyučování, což vyvolalo i debatu o povinné školní docházce.

„Jsme tady, jsme hlasití, protože kradete naši budoucnost,“ skandovali mladí Hamburčané. Thunbergová ujistila, že takzvané školní stávky budou pokračovat, dokud politici nepodniknou odhodlanější kroky proti změnám klimatu.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová na twitteru hamburské protesty označila za velmi působivé. Hamburský ministr školství Ties Rabe poznamenal, že ačkoli podporuje snahy mladých lidí učinit svět lepším místem, nikdo ho nezlepší tím, že bude chybět ve škole.

Minulý měsíc se Thunbergová připojila k protestům ve Francii a předtím též v Belgii, kde se jí ze strany Evropské unie dostalo slibu vynaložení miliard eur na boj proti změně klimatu v příštím desetiletí. V prosinci mladá Švédka vystoupila na světové konferenci o klimatu v Katovicích a v lednu apelovala na účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Globální akce chystá iniciativa Fridays For Future na 15. březen. I studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy.


Čtěte dále: Místo vyučování stávka za klima. Už i v Česku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.