Van Gogh, Picasso, Caravaggio a ... Hitler? Nenechte si ujít netradiční filmy o umění

Umění v kinech

Van Gogh, Picasso, Caravaggio a ... Hitler? Nenechte si ujít netradiční filmy o uměníNové 1
Panorama

nin Echo24

Jaké poklady skrývaly tajné sbírky Hitlera a Göringa? Jakou cenu zaplatil za svůj geniální talent barokní bouřlivák Caravaggio? Kdo pro svět objevil talent Vincenta Van Gogha? Do kin přichází cyklus dokumentárních filmů pod názvem Umění v kinech, který od 1. října na plátnech českých kin představí dramata z výtvarného světa.

V devadesáti minutách přibližují odborníci nejen známá umělecká díla, ale i psychologii jejich tvůrců. „Děj filmů vedou sama umělecká díla a místa, kde vznikla, což umožňuje divákům, aby je zažili v plném rozsahu, v nebývale silném emocionálním spojení,“ vysvětluje Cosetta Lagani, umělecká ředitelka produkční společnosti Sky Art Cinema, která filmy vyrobila.

Složité vztahy nacistů a výtvarného umění prozkoumá film Hitler versus Picasso. Film zachycuje období systematického rabování, které poháněl boj nejmocnějších mužů Třetí říše o získání nejvzácnějších evropských děl,od osudu rodiny galeristů Bernheimerových, která skončila v koncentračním táboře, až po neuvěřitelnou kauzu Cornelia Gurlitta, syna nacistického kolaboranta a sběratele umění. Na 1500 děl, mezi nimiž nechyběly dosud neznámé obrazy Picassa nebo Moneta, bylo odhaleno teprve v roce 2010 a jejich cena byla vyčíslena na více než milion eur. Díla „zvrhlého umění“, která už neměla spatřit světlo světa, se konečně vrací do galerií.

Podívejte se na trailer k filmu.

Vincent van Gogh je jeden z nejslavnějších malířů a pravděpodobně i jednou z nejznámějších postav nizozemské historie. Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Jeho dílo bylo za jeho života takřka neznámé, po jeho smrti ale začala jeho sláva rychle růst, krátce po sobě se uskutečnilo několik výstav jeho děl ve světových metropolích. Dnes jeho díla patří k nejdráže prodávaným.

Prostřednictvím ženy, díky které může svět obdivovat malířův talent vypráví jeho příběh snímek Van Gogh – o obilných polích a oblačném nebi Helena Kröller-Müllerová byla jednou z prvních, kdo rozpoznal Van Goghův talent a shromáždila kolem tří seti jeho obrazů a maleb.

Caravaggio je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii. Rozpracoval metodu šerosvitu – příhodně užíval kontrastů mezi světlem a tmou. Pro jeho příklon k výtvarnému realismu se o něm tvrdívá, že náboženské události snesl z nebe na zem. Některé z jeho obrazů ve své době vyvolaly skandály: modelem k Panně Marii mu údajně seděla prostitutka a jeho svatí mají nohy od bláta. Film Caravaggio – duše a krev přináší divákům jedinečnou příležitost prozkoumat v detailu krásu Caravaggiových obrazů stejně jako nahlédnout do vnitřního světa umělce.

Umění v kinech
Cyklus distribuční společnosti Aerofilms Umění v kinech přinese trojici filmů Hitler versus Picasso, Caravaggio – duše a krev a Van Gogh – o obilných polích a oblačném nebi. Diváci mají možnost filmy vidět v premiérách od října do prosince. Zahájení celého cyklu proběhne 1. 10. ve vzducholodi galerie DOX projekcí filmu Hitler versus Picasso. Film v kinech poběží v týdnu od 1. do 7. října, Van Gogh – o obilných polích od 5. do 11. listopadu a Caravaggio – duše a krev od 3. do 9. prosince.

Čtěte více: Studentka umění ulomila barokní soše předloktí. Protahovala se

Kultovní „návrhář temnoty“ na plátnech kin. Do Česka přichází film o Alexandru McQueenovi